• 2014/06/19

Ogromne zainteresowanie najnowszymi szkoleniami EFHR z zakresu prawa człowieka

Ogromne zainteresowanie najnowszymi szkoleniami EFHR z zakresu prawa człowieka

photo2

Dn. 19 czerwca br. odbyły się kolejne szkolenia z zakresu praw człowieka i prawa międzynarodowego zorganizowane przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR). Szkolenia w języku angielskim poprowadził wybitny prawnik i ekspert  prawa międzynarodowego prof. Fernand de Varennes.

Na szkoleniach pod tytułem „Human Rights Litigation: Using International and European Mechanisms” podjęto temat zastosowania międzynarodowych oraz europejskich mechanizmów prawnych w celu ochrony praw człowieka. Członkowie szczególnie narażonych grup społecznych, takich jak kobiety, mniejszości, imigranci i osoby niepełnosprawne,  nieraz muszą toczyć spory sądowe. Często jest to jedyny sposób na zapewnienie ochrony swoich praw podstawowych w szczególności, gdy politycy, urzędnicy państwowi, a nawet większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z przysługujących praw albo nie jest na tę kwestię wystarczająco wyczulona. W czasie szkoleń 19-ego czerwca omówiono możliwości korzystania z szerokiego zasobu mechanizmów politycznych i prawnych (międzynarodowych oraz europejskich) z zakresu praw człowieka,  dostępnych dla narażonych grup społecznych, w celu zapewnienia im uznania i ochrony godności.

Cieszymy się niezmiernie z licznie przybyłych uczestników, których było ponad 60. Większość to osoby aktywnie działające w najwyższych instytucjach prawnych państwa –  prokuratorzy, sędziowie i adwokaci na co dzień pracujący w m.in. Litewskim Sądzie Najwyższym, Wileńskim Sądzie Okręgowym, Wileńskim Sądzie Dzielnicowym, Ministerstwie Sprawiedliwości, biurze Komitetu Praw Człowieka, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także inni prawnicy oraz członkowie organizacji pozarządowych. Uczestnicy szkoleń wyrazili wielkie zainteresowanie szkoleniami oraz wdzięczność za  ich organizowanie,, ponieważ na Litwie nadal są one rzadkością.  Potwierdza to informacja, przekazana dla EFHR przez Ministerstwo Sprawiedliwości, mówiąca, że w latach 2004-2012 szkoleń na temat praw człowieka na Litwie odbyło się zaledwie 27.  Ostatnie badania dotyczące znajomości swoich praw przez mieszkańców Litwy pokazują natomiast, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na szkolenia z tego zakresu.

Wielu uczestników wzięło udział w szkoleniach przygotowanych z inicjatywy EFHR już po raz kolejny. Uczestnicy wypełnili ankiety oceniające, które pozwolą udoskonalić poziom kursów organizowanych przez Fundację. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniach z zakresu prawa międzynarodowego.

Uczestnikom przekazano też obszerny materiał dotyczący tematów poruszonych w czasie szkoleń oraz broszury Rady Europy: „Prawa i wolności w praktyce”, „47 krajów i jedna organizacja… Rada Europy” , a także gadżety i ulotki EFHR.

Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne szkolenia!

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…