• 2014/12/04

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

PlakatCorocznie 10 grudnia na świecie świętujemy Dzień Praw Człowieka, aby upamiętnić rocznicę uchwalonej 10 grudnia 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspólnie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów z Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie i Amnesty International zorganizuje dzień pełen niespodzianek, aby uhonorować Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz 64. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

10 grudnia w godzinach 9:00-14:30, Europejska Fundacja Praw Człowieka razem z Amnesty International zorganizuje kampanię „Napisz list, zmień życie” (Globalny maraton pisania listów). Miliony zwolenników Amnesty International wezmą udział w największej na świecie corocznej kampanii praw człowieka. Aktywiści z wszystkich zakątków świata będą podpisywać petycje, pisać listy, organizować wydarzenia. W tym roku po raz pierwszy na Litwie na Uniwersytecie Michała Römera w Wilnie, w budynku nr II na drugim piętrze, przeprowadzimy akcję pisania listów w następujących sprawach:

  • uwolnienie Chelsea Manning, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, została skazana na karę 35 lat pozbawienia wolności
  • zapewnienie opieki zdrowotnej kobietom i dziewczętom w mieście Mkhondo. Kobiety w ciąży i młode matki we wschodniej części Republiki Południowej Afryki umierają, ponieważ nie otrzymują niezbędnej pomocy medycznej
  • natychmiastowego skazania oskarżonych w sprawie atak na Paraskeviego Kokoni i jego bratanka oraz uwzględnienia w wyroku rasistowskiego motywu popełnionego przestępstwa
  • uwolnienia Erkina Musajewa z powodu ignorowania przez 8 lat apeli o powtórne, uczciwe rozpatrzenie sprawy, pełnego dochodzenia w sprawie zarzutów torturowania Erkina w areszcie.

Przyjdź i napisz najważniejszy list w swoim życiu, aby kogoś uratować !

Po południu, od godziny 14:30 do 17:30 odbędzie się piknik praw człowieka. Europejska Fundacja Praw Człowieka zaprezentuje temat praw obcokrajowców na Litwie. Następnie przedstawiciel Biura Imigracyjnego na Litwie opowie o  zmianach w polityce migracyjnej dotykającej międzynarodowych studentów. Po dyskusji odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Etyczna kuchnia” – czy Litwa może być miejscem twoich marzeń? – film opowiada o doświadczeniach 4 młodych nielitewskich kobiet żyjących obecnie na Litwie.

Organizatorzy:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Uniwerstetu Michała Römera w Wilnie: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów zostało powołane w celu zjednoczenia wszystkich obcokrajowców studiujących  na Uniwersytecie Michała Römera w Wilnie. Wspólnie chcą pomagać międzynarodowym studentom zaadaptować się do życia uniwersyteckiego, zapewniając wsparcie, współpracę z innymi organizacjami by rozwiązywać sprawy dotyczące międzynarodowych studentów Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie w zakresie akademików, spraw społecznych oraz warunków mieszkalnych, organizowania wydarzeń i międzykulturowych działań.

Amnesty International jest pozarządową organizacją skupiającą się na prawach człowieka, wspiera ją ponad 3 miliony członków i zwolenników z całego świata. Celem organizacji jest przeprowadzanie badań i zapobieganie poważnym naruszeniom praw człowieka i żądanie sprawiedliwości dla tych, których prawa zostały naruszone.

Europejska Fundacja Praw Człowieka jest aktywnie działającą organizacją na Litwie od 2010 roku. Głównym celem fundacji jest poprawa sytuacji praw człowieka na Litwie, podnoszenie świadomości na temat znaczenia ochrony tych praw, jak również walka wobec wszelkim formom dyskryminacji. EFHR oferuje bezpłatne porady prawne dla każdego, kto stał się ofiarą naruszeń praw człowieka w sferze publicznej lub prywatnej. EFHR prowadzi również programy edukacyjne w szkołach, gdzie uczymy dzieci i nauczycieli o znaczeniu praw człowieka w tym o prawach mniejszości narodowych.

Uniwersytet Michała Römera w Wilnie: Pokój nr I-414

Ulica Ateities, LT-08303  Wilno, Litwa

14:40 – powitanie i prezentacja Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie

14:50 – Prawa człowieka na Litwie (EFHR)

15:20 – obecne zmiany w litewskiej polityce migracyjnej dotykającej międzynarodowych studentów (przedstawiciel Biura Imigracyjnego na Litwie)

15:50 – Czy Litwa może być ziemią twoich marzeń? Projekcja dokumentu „Etniczna kuchnia”, dyskusja przy napojach i przekąskach.

W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt:

*Lahcen Mehennaoui: Tel : 00370 67 586 127  /  E-mail: mb_lahcen@yahoo.fr

* EFHR: Tel: 00370 69 150 822 / E-mail: m.gryciuk@efhr.eui.vajda@efhr.eu;

* ISA / E-mail:   isa@mruni.eu

EFHR

EU_flag_Erasmus__vect_POS

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…