• 2015/10/02

Ruszył projekt „Jesteśmy podobni” – pierwsze spotkania integracyjne za nami

Ruszył projekt „Jesteśmy podobni” – pierwsze spotkania integracyjne za nami

DSC00295Projekt „Jesteśmy podobni” rozpoczął się z inicjatywy Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR). 17 września przedstawiciele EFHR po raz pierwszy odwiedzili szkoły rejonu wileńskiego. Najważniejszym celem projektu „Jesteśmy podobni” jest wzmacnianie integracji społecznej polskiej mniejszości narodowej mieszkającej na Litwie, zwłaszcza wśród młodzieży. Ma on zwrócić uwagę młodych ludzi na pozytywne aspekty wieloetnicznego społeczeństwa i jego zróżnicowanej kultury. Ma również na celu wyeliminowanie negatywnych stereotypów istniejących między Polakami i Litwinami.

Przedstawiciele EFHR mieli zaszczyt przeprowadzić spotkania integracyjne m.in. w Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu oraz w Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie.

W pierwszym spotkaniu udział wzięli uczniowie klas trzecich gimnazjalnych. Byli to uczniowie zarówno klas polskich, jak też litewskich. Uczestnicy aktywnie brali udział w spotkaniu i jednoznacznie stwierdzili, że naród polski i litewski łączy wspólna historia. Warto zaznaczyć, iż uczniowie Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego doradzili sposoby polepszenia stosunków między dwoma narodami.

Natomiast drugie spotkanie odbyło się w Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie. W spotkaniu brali udział też uczniowie z Gimnazjum „Ryto”. Przedstawiciele EFHR spotkali się z uczniami drugich i trzecich klas gimnazjalnych. Cieszy fakt, że młodzież bardzo dobrze zna nie tylko łączącą oba narody historię, ale także kojarzy bohaterów zasłużonych obu narodom.

Na spotkaniach były poruszane różne aspekty, jednak najważniejsze jest to, że młodzi ludzie na pytanie „Czy jesteśmy podobni?” odpowiedzieli, iż wszyscy jesteśmy równi i nie możemy być dyskryminowani.

Kolejne spotkania odbyły się w Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie oraz w Gimnazjum w Pogirach. Dyskusje na temat podobieństw narodu litewskiego i polskiego bardzo wzbogacają wszystkich uczestników, dlatego szkoły chętne wziąć udział w projekcie prosimy o kontakt konkurs@efhr.eu.

W celu jak najlepszego przygotowania młodzieży do konkursu, co piątek organizowane są spotkania informacyjno-integracyjne w sali hotelu Runmis.

Przypominany, że na tym współpraca EFHR z młodzieżą nie kończy się – już w październiku ruszamy z kolejną inicjatywą – kontynuacją innowacyjnego edukacyjnego projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele” oraz nowego projektu „Tandem umiejętności“.

                                                                                                                                        EFHR

Powiązane artykuły

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, a jego tegoroczne obchody przypadają w 75. rocznicę uchwalenia…
Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…