• 2016/03/29

EFHR weźmie udział w obchodach 20. rocznicy w Hadze

EFHR weźmie udział w obchodach 20. rocznicy w Hadze

91073_0Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) weźmie udział w nadchodzących obchodach 20. rocznicy Rekomendacji Haskich Dotyczących Praw Edukacyjnych Mniejszości Narodowych (ang. The Hague Recommendations Regarding the Education Rights of National Minorities).

Ewelina Baliko, asystentka adwokata z EFHR weźmie udział w wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia 2016r. Konferencja jest organizowana z inicjatywy Astrid Thors – Wysokiego Komisarza OBWE ds. Mniejszości Narodowych.

W roku 2016 wypada 20. rocznica powstania Rekomendacji Haskich Dotyczących Praw Edukacyjnych Mniejszości Narodowych. To dwudniowe wydarzenie odbywa się, by świętować tę rocznicę oraz podkreślić rolę jaką odgrywa edukacja w społeczeństwie i zapobieganiu konfliktom.

Obchody zgromadzą przedstawicieli rządu, nauczycieli, ekspertów z zakresu edukacji, przedstawicieli organizacji pozarządowych i profesjonalistów z dziedziny zapobiegania konfliktom i przywracania pokoju.

Uczestnicy zostaną zachęceni do refleksji nad działaniami OBWE w zakresie edukacji w ostatnich 20-stu latach. Zaproszeni goście będą także mieli okazję do rozważania aktualnych wyzwań, które są napotykane  podczas wdrażania systemów edukacyjnych tak, by odpowiadały zróżnicowanym etnicznie społeczeństwom.

Rekomendacje Haskie są pierwszymi z serii siedmiu Rekomendacji i Wytycznych wydawanych przez kolejnych Wysokich Komisarzy i odzwierciedlają znaczenie edukacji w zapobieganiu konfliktom oraz w ochronie praw mniejszości.

EFHR jest zaszczycona, że może wziąć udział w tej prestiżowej konferencji. Zaproszenie to jest aprobatą działań EFHR i wzmacnia nasze relacje z Wysokim Komisarzem OBWE ds. Mniejszości Narodowych. Przez wiele lat utrzymywaliśmy dobre stosunki z OBWE – tydzień temu (15 marca 2016r.) miało miejsce spotkanie przedstawicieli Wysokiego Komisarza ds. Mniejszości Narodowych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w siedzibie EFHR.

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…