• 2016/05/06

Konferencja „Pisownia imion i nazwisk – wyzwania i decyzje“

Konferencja „Pisownia imion i nazwisk – wyzwania i decyzje“

singing contractW dniu 13 maja 2016 r. w Sali posiedzeń Kolegium w samorządzie miasta Wilno Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) organizuje konferencję „Pisownia imion i nazwisk – wyzwania i decyzje“. Celem konferencji jest przegląd prawodawstwa litewskiego w zakresie pisowni imion i nazwisk, najnowszej praktyki sądowej (m.in. sprawy „Pauwels“, „Wardyn“ i innych), jak również wspólne omówienie możliwych rozwiązań.

Już od kilku sesji pracy sejmu posłowie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie zarejestrowanych projektów ustaw, mających reglamentować pisownię imion i nazwisk w oryginale. Nie uwzględniając decyzji Państwowej Komisji Języka Litewskiego, jak również innych alternatywnych propozycji projektów ustaw, prawodawca do dziś nie wyraził swojej ostatecznej woli. Tymczasem sądy litewskie pisownię imion i nazwisk rozważają w kontekście aktów prawnych Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Już w trzech sprawach Sąd Dzielnicowy m. Wilno zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego m. Wilno do wpisania w aktach stanu cywilnego litery „w”, a w kilku sprawach wciąż oczekuje się decyzji sądów.

W trakcie konferencji „Pisownia imion i nazwisk – wyzwania i decyzje” przedstawiciele EFHR zaprezentują najnowszą praktykę sądową w zakresie pisowni imion i nazwisk, Państwowa Komisja Języka Litewskiego skomentuje przedstawione opinie do projektów ustaw, a dr. Katarzyna Miksza omówi wartość oraz znaczenie nazwiska. Ponadto osoby, zabiegające obecnie o możliwość pisowni swoich imion i nazwisk w oryginale, przedstawią swoje doświadczenie oraz problemy z jakimi się spotykają w życiu codziennym.

Konferencja ma charakter otwarty. EFHR zaprasza wszystkich zainteresowanych do dołączenia się do dyskusji i podzielenia się swoją opinią odnośnie kwestii pisowni imion i nazwisk. Szczególnie zapraszani są przedstawiciele sądów, instytucji państwowych, jak również działacze społeczni.

Zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o zarejestrowanie się drogą mailową info@efhr.eu do dn. 11 maja. Informujemy, że rejestracja jest obowiązkowa, gdyż na jej podstawie w punkcie informacji samorządu zostanie wydane pozwolenie na wejście.

Osoby, pragnące wygłosić przemówienie podczas konferencji, proszone są o kontakt z EFHR do dn. 9 maja.

Konferencja odbędzie się 13 maja w budynku Samorządu m. Wilno, w Sali posiedzeń Kolegium nr. 2001 (20 piętro) . Początek konferencji o godz. 9.00. Rejestracja uczestników rozpocznie się od godz. 8.40.

237 KiB
434 Downloads

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
WOS 2023 Temat X – Globalizacja

WOS 2023 Temat X – Globalizacja

„Globalizacja to nie jedno zjawisko. To jest nazwa dynamicznej siły, a to, jak ta siła działa…