• 2016/10/19

EFHR zaprasza na konferencję poświęconą prawom mniejszości narodowych na Litwie

EFHR zaprasza na konferencję poświęconą prawom mniejszości narodowych na Litwie

knferencja-2Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza na międzynarodową konferencję, która odbędzie się w dniu 28 października 2016 r. Będzie ona poświęcona prawom mniejszości narodowych: „Prawa mniejszości narodowych w świetle litewskiego prawa a prawo międzynarodowe i oczekiwania mniejszości narodowych”.

Konferencja będzie okazją do przedstawienia obecnej sytuacji społeczno-demograficznej mniejszości narodowych na Litwie i stanu ochrony ich praw z odniesieniem się do zobowiązań międzynarodowych w tym zakresie, jak również do oceny przepisów zarejestrowanych w sejmie Republiki Litewskiej (RL) projektów odnoszących się do praw mniejszości narodowych (m.in. projektów ustaw o pisowni imion i nazwisk w dokumentach w oryginale, projektu ustawy o mniejszościach narodowych).

Celem konferencji jest nie tylko podsumowanie konkretnych kroków podjętych w ostatnich latach w zakresie polepszenia ochrony praw mniejszości narodowych, ale i wyznaczenie kierunku, w którym należy podążać, aby prawa mniejszości narodowych w RL znalazły się pod odpowiednią ochroną, odpowiadającą zobowiązaniom międzynarodowym państwa. Celem konferencji jest również zwrócenie uwagi instytucji państwowych oraz społeczeństwa na konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian w zakresie ochrony praw mniejszości narodowych w Republice Litewskiej i rzeczywiste zapewnienie im możliwości do pielęgnowania swojego języka, kultury i  tradycji.

W trakcie konferencji wykład wygłosi: Artur Zapolski, starszy specjalista Wydziału Kontaktów ze Wspólnotami Mniejszościowymi w Departamencie ds. Mniejszości Narodowych przy Rządzie RL; Jennifer Croft, starsza doradczyni Wysokiego Komisarza ds. Mniejszości Narodowych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz dr. Hanna Vasilevich z Europejskiego Centrum ds. Mniejszości (European Centre for Minority Issues), Išvan Kvik, przewodniczący Wspólnoty Romów Litewskich oraz Faina Kukliansky, przewodnicząca Wspólnoty Żydów Litewskich. Wykłady wygłoszą również: prof. dr. hab. Bogusław Grużewski; dyrektor Instytutu Badań Rynku Pracy (LCBS), dr Grigorijus Potašenko, dyrektor Centrum studiów nad Wspólnotami Kulturowymi na Wydziale Historii Uniwersytetu Wileńskiego, dr Elżbieta Kuzborska, sekretarz naukowy Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy; dr Katarzyna Miksza, wykładowca na uniwersytecie Michała Romera w Wilnie oraz ekspert dr Łukasz Wardyn. Konferencję otworzy mer Wilna Remigijus Šimašius.

Do otwartej dyskusji zapraszani są zwłaszcza posłowie, naukowcy, członkowie organizacji pozarządowych z kraju i zagranicy, przedstawiciele mniejszości narodowych oraz wszyscy inni zainteresowani.

Zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o rejestrację drogą mailową info@efhr.eu, telefonicznie +370 691 50 822 lub wypełniając formularz (przejdź do formularza) do dn. 26 października. Informujemy, że rejestracja jest obowiązkowa ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Konferencja odbędzie się 28 października w budynku Samorządu m. Wilno przy ul. Konstitucijos pr. 3, w sali posiedzeń Kolegium nr. 2001 (20 piętro). Początek konferencji o godz. 9.00. Rejestracja uczestników rozpocznie się od godz. 8.40. Język konferencji: litewski oraz angielski. Zapewnione zostaną tłumaczenia symultaniczne.

EFHR

321 KiB
479 Downloads

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…