• 2017/05/03

Policja nie odróżnia flagi polskiej od radzieckiej

Policja nie odróżnia flagi polskiej od radzieckiej

2 maja w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej p. Lilia Kiejzik wywiesiła na balkonie swojego mieszkania polską flagę. Niedługo potem do mieszkania przybyli funkcjonariusze policji i domagali się usunięcia flagi nie uzasadniając, na podstawie jakiego artykułu prawnego wydali takie polecenie. Już nieco później okazało się, że flagę polską pomylono z flagą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRS).

Jak twierdzi przedstawiciel policji Paulius Radvilavičius, „Flaga była wywieszona w ten sposób, że nie dało się rozpoznać, czy to jest flaga Polski, innego kraju czy sowiecka. Była po prostu zawieszona na balkonie“.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) podkreśla, że art. 12, p. 6 litewskiej Ustawy o Fladze Państwowej Litwy i Innych Flagach zezwala osobom prawnym i fizycznym na wywieszanie flagi innego państwa, flagi Unii Europejskiej, flag międzynarodowych instytucji zgodnie z zasadami wywieszania, to znaczy, ukazując szacunek do flagi. Zabronione natomiast są symbole faszyzmu, nazizmu i komunizmu, jak swastyka, sierp i młot.

Dzisiaj, w dniu 3 maja, w ramach obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja przy Samorządzie Wilna są wywieszone flagi Polski i Litwy. Na swoim profilu na Facebooku mer Wilna Remigijus Šimašius złożył życzenia Litwinom i Polakom. Mer również skomentował sytuację p. Lilli: „A tym, którzy wczoraj nie poznali flagi Polski, proponuję powtórzyć kurs historii w szkole – nieważnie, czy w litewskiej, czy w polskiej.”

Osoby, które otrzymały pismo lub mandat od policji z powodu wywieszenia flagi proszone są o kontakt mailowy (teise@efhr.eu) lub telefoniczny (+370 691 50 822). EFHR oferuje nieopłatną pomoc prawną każdemu, kto zetknął się z dyskryminacją w życiu codziennym.

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…