• 2017/05/03

Policja nie odróżnia flagi polskiej od radzieckiej

Policja nie odróżnia flagi polskiej od radzieckiej

2 maja w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej p. Lilia Kiejzik wywiesiła na balkonie swojego mieszkania polską flagę. Niedługo potem do mieszkania przybyli funkcjonariusze policji i domagali się usunięcia flagi nie uzasadniając, na podstawie jakiego artykułu prawnego wydali takie polecenie. Już nieco później okazało się, że flagę polską pomylono z flagą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRS).

Jak twierdzi przedstawiciel policji Paulius Radvilavičius, „Flaga była wywieszona w ten sposób, że nie dało się rozpoznać, czy to jest flaga Polski, innego kraju czy sowiecka. Była po prostu zawieszona na balkonie“.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) podkreśla, że art. 12, p. 6 litewskiej Ustawy o Fladze Państwowej Litwy i Innych Flagach zezwala osobom prawnym i fizycznym na wywieszanie flagi innego państwa, flagi Unii Europejskiej, flag międzynarodowych instytucji zgodnie z zasadami wywieszania, to znaczy, ukazując szacunek do flagi. Zabronione natomiast są symbole faszyzmu, nazizmu i komunizmu, jak swastyka, sierp i młot.

Dzisiaj, w dniu 3 maja, w ramach obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja przy Samorządzie Wilna są wywieszone flagi Polski i Litwy. Na swoim profilu na Facebooku mer Wilna Remigijus Šimašius złożył życzenia Litwinom i Polakom. Mer również skomentował sytuację p. Lilli: „A tym, którzy wczoraj nie poznali flagi Polski, proponuję powtórzyć kurs historii w szkole – nieważnie, czy w litewskiej, czy w polskiej.”

Osoby, które otrzymały pismo lub mandat od policji z powodu wywieszenia flagi proszone są o kontakt mailowy (teise@efhr.eu) lub telefoniczny (+370 691 50 822). EFHR oferuje nieopłatną pomoc prawną każdemu, kto zetknął się z dyskryminacją w życiu codziennym.

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…