• 2017/09/29

Sąd orzekł: „q” na głównej stronie paszportu

Sąd orzekł: „q” na głównej stronie paszportu

W dniu 28 września br. Sąd Administracyjny Okręgu Wileńskiego po rozpatrzeniu skargi wnioskodawców postanowił aplikację rozpatrzeć pozytywnie: anulował postanowienie Urzędu Migracji oraz zobowiązał Urząd Migracji Komendy Głównej Policji Okręgu Wileńskiego do wydania paszportu Republiki Litewskiej dla syna wnioskodawców Joranasa Jacquet, zapisania jego nazwiska w formie litewskiej oraz oryginalnej („Jacquet”) na pierwszej stronie paszportu oraz zachowania oryginalnego zapisu nazwiska w polu „nazwisko” w Rejestrze Mieszkańców.

Sąd przypominał, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Litwy (dalej – NSAL) głosił, że zmiana oryginalnego zapisu nazwiska w nowym paszporcie dla Joranasa Jacquet, w którego w 2004 roku wydanym paszporcie widnieje zapis oryginalny nazwiska z literą „q” tylko stworzy dodatkowe kłopoty administracyjne. Joranas Jacquet posiada podwójne obywatelstwo – litewskie i francuskie, dlatego uznano, że zróżnicowany zapis stworzy wiele niedogodności, jeśli zapis w paszporcie nie będzie odpowiadał zapisowi w Rejestrze Mieszkańców oraz oryginalnemu zapisowi ojca dziecka – Guilhema Jacquet.

Warto podkreślić, że żaden z wyroków sądowych, przyjętych przez NSAL wiosną w sprawach Wardyn, Mickiewicz, Jacquet i Pauwels nie został wdrożony, ponieważ Urząd Migracji bezprawnie potrzebuje od wnioskodawców wypełnienia wniosku do Rejestru Mieszkańców w celu zmiany danych osobowych na wersję zlituanizowaną. Sąd tę decyzję Urzędu przyznał jako bezprawną i bezpodstawną.

Reprezentująca wnioskodawców w sądzie pomocnik adwokata Ewelina Dobrowolska podkreśla ważny aspekt – NSAL uznał, że w tym przypadku orzeczenie Rady Najwyższej uznane jest za nieodpowiednie rozwiązanie sytuacji, tym bardziej, iż taka odmowa narusza prawa Joranasa Jacquet do życia prywatnego. Zakłada się, że Urząd Migracji nie będzie zaskarżać orzeczenia sądowego i nareszcie orzeczenia NSAL będą wdrożone.

Europejska Fundacja Praw Człowieka, która udziela nieodpłatnej pomocy prawnej mieszanym rodzinom oraz przedstawicielom mniejszości narodowych, którzy walczą o oryginalną pisownie imion i nazwisk informuje, że w tym konkretnym miesiącu odbyło się siedem posiedzeń w sprawie imion i nazwisk, coraz więcej osób oczekujących na odpowiednią regulację prawną zwraca się do sądu.

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…