• 2018/03/15

EFHR organizuje przedsięwzięcie w ramach kampanii „Tydzień przeciwko rasizmowi”

EFHR organizuje przedsięwzięcie w ramach kampanii „Tydzień przeciwko rasizmowi”

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) organizuje przedsięwzięcie w ramach kampanii UNITED „Tydzień przeciwko rasizmowi”, które odbędzie się 19 marca br. w Centrum Informacyjnym Młodzieży w Wilnie (Prospekt Konstytucji 3, Wilno) o godz. 18:30. Podczas wydarzenia odbędzie się dyskusja, której głównym tematem jest „Tendencje rasizmu na Litwie”. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

Każdego roku UNITED organizuje kampanię przeciwko rasizmowi i wszelkim formom dyskryminacji oraz zachęca wszystkich do uznania różnorodności kulturowej i etnicznej za europejski atut. Organizacja ta wzywa wszystkich do uczczenia różnorodności kultur europejskich i skupienia się na naszych podobieństwach, a nie różnicach.

Celem tego przedsięwzięcia oraz dyskusji jest pogłębienie świadomości społecznej na temat rasizmu i dyskryminacji oraz pokazanie, że problem ten ma charakter globalny i obejmuje wszystkie dziedziny życia. Dyskusja ma na celu uznanie rasizmu i dyskryminacji jako naruszenie praw człowieka. Zostanie również pokazany materiał, w którym mówcy z USA mówią o problemie rasizmu w swoim kraju i ukazują, że problem ten, choć jest różny w każdym kraju, jest głęboko zakorzeniony w społeczeństwie.

W dyskusji udział wezmą: Leszek Jankowski, prawnik Europejskiej Fundacji Praw Człowieka; Jelena Jonis, doktorantka Uniwersytetu Wileńskiego oraz ekspert ds. Niedyskryminacji; przedstawiciel Instytutu Badań Etnicznych Dr. Giedrė Blažytė oraz wolontariusze EVS. Prelegenci będą wygłaszać mowę na temat mowy nienawiści, sytuacji na Litwie w kontekście rasizmu oraz dyskryminacji, a wolontariusze przedstawią możliwości wolontariatu oraz EVS.

Dyskusja ma charakter nieformalny, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych. Uczestnicy będą mogli również poczęstować się przekąskami i napojami.

Podczas dyskusji uczestnicy będą mieli szansę podpisać petycję „Minority SafePack”. Więcej informacji o petycji można znaleźć tutaj.

Gorąco zapraszamy!

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…