• 2018/03/19

EFHR w obchodach Europejskiego Tygodnia Akcji Przeciwko Rasizmowi

EFHR w obchodach Europejskiego Tygodnia Akcji Przeciwko Rasizmowi

19 marca br. Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) obchodziła Europejski Tydzień Akcji Przeciwko Rasizmowi w Centrum Informacyjnym Młodzieży w Wilnie. W ramach obchodów EFHR zorganizowała dyskusję pt. „Tendencje rasizmu na Litwie“, którą poprowadzili: Leszek Jankowski, prawnik EFHR, Jelena Jonis, doktorantka Uniwersytetu Wileńskiego oraz dr Giedrė Blažytė z Instytutu Badań Etnicznych Litewskiego Centrum Badań Społecznych.

Wydarzenie rozpoczęło się krótką prezentacją na temat działalności EFHR przez moderatorkę dyskusji, wolontariuszkę EVS Carmen Cara Lorente. Po prezentacji dyskusja rozpoczęła się od przemówienia dr Giedrė Blažytė z Instytutu Studiów Etnicznych Litewskiego Centrum Badań Społecznych, która mówiła o postawie społeczeństwa wobec grup etnicznych, imigrantów oraz uchodźców. Następnie dyskusja kontynuowana była przemówieniem prawnika EFHR Leszka Jankowskiego, który opowiedział o przestępstwach na tle nienawiści oraz sytuacji mowy nienawiści na Litwie. Dyskusję zamknęła Jelena Jonis z Uniwersytetu Wileńskiego, która wygłosiła przemówienie na temat dyskryminacji rasowej i etnicznej na Litwie. Słuchacze aktywnie brali udział w dyskusji oraz entuzjastycznie zadawali prelegentom pytania.

Dużo osób uczestniczyło w tym przedsięwzięciu –  zarówno obcokrajowcy, którzy mieszkają w Wilnie, jak i miejscowi. EFHR co roku organizuje wydarzenia w ramach kampanii UNITED w celu podniesienia świadomości społeczeństwa litewskiego na temat praw człowieka. EFHR osiągnęła swój cel, którym było podniesienie świadomości społeczeństwa na temat rasizmu i dyskryminacji jako naruszenie praw człowieka.

Mer Wilna w pełni poparł to przedsięwzięcie i dołączył do kampanii „Tygodnia przeciwko rasizmowi“ z oświadczeniem – „Wilno jest otwartym i przyjaznym miastem wszystkich ludzi dobrej woli“. EFHR pragnie również podziękować Samorządowi miasta Wilno za możliwość korzystania z  Centrum Informacyjnego Młodzieży w ramach przeprowadzenia przedsięwzięcia.

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…