• 2019/05/24

Dzięki wolontariuszce z Włoch wilnianie mogli się dowiedzieć o niepełnosprawności

Dzięki wolontariuszce z Włoch wilnianie mogli się dowiedzieć o niepełnosprawności

W ubiegły czwartek w księgarni Vaga, wolontariuszka z Włoch, Giulia Girella, przy współpracy z Wileńską Szkołą Šilo, zaprezentowała ostateczny raport projektu Europejskiego Korpusu Solidarności (ESC) „Co wiemy o niepełnosprawności?”.  Wydarzenie miało na celu wymianę doświadczeń na temat pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także omówienie sposobu ich integracji w społeczeństwie.

Uczestników dyskusji przywitała prawniczka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Monika Guliakaitė, która przedstawiła krótko działalność organizacji i i realizowane projekty. Guliakaitė przypomniała, że EFHR jest akredytowaną organizacją, która uczestniczy w projektach wymiany młodzieży od 2013 roku. Giulia przebywa na Litwie od dziesięciu miesięcy na podstawie projektu, którego koordynatorem jest właśnie EFHR. 

Inicjatorka wydarzenia, Giulia Girella, przedstawiła zebranym raport z badania, które dotyczyło postrzegania niepełnosprawności w społeczeństwie, a udział w którym wzięło 1000 osób z pięciu krajów. Wyniki badania wskazują, że większa część społeczeństwa wciąż ma problem z odróżnieniem choroby od niepełnosprawności, np. spektrum autyzmu, syndrom Downa czy porażenie mózgowe. Po prezentacji wyświetlono krótki film, w którym Giulia rozmawiała ze specjalistami z Wileńskiej Szkoły Šilo oraz próbowała wyjaśnić czym jest syndrom Downa i porażenie mózgowe, w jaki sposób mogą pomóc terapeuta i fizjoterapeuta, czym jest edukacja  specjalna i czym się różni od tradycyjnej.

Pedagog specjalna z Wileńskiej Szkoły Šilo Vaida Maziukienė podzieliła się w ramach wydarzenia swoim doświadczeniem z dziećmi, potrzebującymi specjalnej edukacji, a także praktycznymi wskazówkami i pozytywnymi wynikami pracy. 

Po prezentacjach odbyła się krótka dyskusja, podczas której goście wydarzenia mogli się dowiedzieć o działalności  Wileńskiej Szkoły Šilo, a także perspektywach specjalnej edukacji na Litwie. W dyskusji udział wzięła również dyrektor placówki Egidija Urbanavičienė oraz jej zastępca Sigita Bajerčiūtė. 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu, księgarni VAGA za udostępnienie sali, specjalistom z Wileńskiej Szkoły Šilo za podzielenie się doświadczeniem oraz pomoc wolontariuszce Giuli Girella w realizacji projektu.

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…