• 2019/05/24

Dzięki wolontariuszce z Włoch wilnianie mogli się dowiedzieć o niepełnosprawności

Dzięki wolontariuszce z Włoch wilnianie mogli się dowiedzieć o niepełnosprawności

W ubiegły czwartek w księgarni Vaga, wolontariuszka z Włoch, Giulia Girella, przy współpracy z Wileńską Szkołą Šilo, zaprezentowała ostateczny raport projektu Europejskiego Korpusu Solidarności (ESC) „Co wiemy o niepełnosprawności?”.  Wydarzenie miało na celu wymianę doświadczeń na temat pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także omówienie sposobu ich integracji w społeczeństwie.

Uczestników dyskusji przywitała prawniczka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Monika Guliakaitė, która przedstawiła krótko działalność organizacji i i realizowane projekty. Guliakaitė przypomniała, że EFHR jest akredytowaną organizacją, która uczestniczy w projektach wymiany młodzieży od 2013 roku. Giulia przebywa na Litwie od dziesięciu miesięcy na podstawie projektu, którego koordynatorem jest właśnie EFHR. 

Inicjatorka wydarzenia, Giulia Girella, przedstawiła zebranym raport z badania, które dotyczyło postrzegania niepełnosprawności w społeczeństwie, a udział w którym wzięło 1000 osób z pięciu krajów. Wyniki badania wskazują, że większa część społeczeństwa wciąż ma problem z odróżnieniem choroby od niepełnosprawności, np. spektrum autyzmu, syndrom Downa czy porażenie mózgowe. Po prezentacji wyświetlono krótki film, w którym Giulia rozmawiała ze specjalistami z Wileńskiej Szkoły Šilo oraz próbowała wyjaśnić czym jest syndrom Downa i porażenie mózgowe, w jaki sposób mogą pomóc terapeuta i fizjoterapeuta, czym jest edukacja  specjalna i czym się różni od tradycyjnej.

Pedagog specjalna z Wileńskiej Szkoły Šilo Vaida Maziukienė podzieliła się w ramach wydarzenia swoim doświadczeniem z dziećmi, potrzebującymi specjalnej edukacji, a także praktycznymi wskazówkami i pozytywnymi wynikami pracy. 

Po prezentacjach odbyła się krótka dyskusja, podczas której goście wydarzenia mogli się dowiedzieć o działalności  Wileńskiej Szkoły Šilo, a także perspektywach specjalnej edukacji na Litwie. W dyskusji udział wzięła również dyrektor placówki Egidija Urbanavičienė oraz jej zastępca Sigita Bajerčiūtė. 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu, księgarni VAGA za udostępnienie sali, specjalistom z Wileńskiej Szkoły Šilo za podzielenie się doświadczeniem oraz pomoc wolontariuszce Giuli Girella w realizacji projektu.

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…