• 2019/11/15

Spotkanie EFHR ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Spotkanie EFHR ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

10 listopada 2019 r. przedstawicielki Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) spotkały się ze słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku. Zajęcia zrealizowane zostały w ramach działalności Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Na spotkanie z seniorami stawiły się Ewelina Dobrowolska – zasłużona prawniczka i wieloletnia działaczka EFHR oraz Marta Bednarczyk – stażystka EFHR z ramienia Europejskiego Korpusu Solidarności. Wspólnie przedstawiły one uczestnikom zajęć podstawowe zagadnienia z zakresu działalności organizacji, a także poruszyły kwestie bieżące dla polskiej mniejszości na Litwie.
Marta, przebywająca w Wilnie od ostatnich 5 miesięcy, podzieliła się ze słuchaczami uniwersytetu przemyśleniami na temat życia na Litwie oraz opowiedziała o swoim udziale w rozwoju w EFHR. Wspomniała o różnicach i o podobieństwach, które dostrzega pomiędzy Polakami na Litwie i w Polsce, a także opowiedziała o wygranych w ostatnim czasie przez EFHR sprawach sądowych i o działaniach, w które zaangażowana jest organizacja.

Ewelina natomiast, w swojej rozmowie z seniorami skupiła się m.in. na dobrze znanej wśród litewskich mniejszości kwestii oryginalnej pisowni imion i nazwisk. Problem ten, pomimo iż wielokrotnie poruszany na różnorodnych platformach, wciąż ciąży nad Polakami, którzy nie mogą doprosić się państwa o zapis własnego nazwiska w zgodzie z oryginalną pisownią. Jak poinformowała słuchaczy Ewelina, gdy chodzi o usunięcie z imienia lub nazwiska obcojęzycznych końcówek osobowych, takich jak ’-as’ lub ’-aja’, sprawa jest stosunkowo prosta. Komplikuje się ona jednakże, gdy wnioskodawca pragnie zmienić konkretne litery nazwiska na inne, niewystępujące w litewskim alfabecie. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do sądu. Przełom w kwestii oryginalnego zapisu nazwisk może jednak nadejść niebawem w związku z niedawną wygraną Fundacji w sprawie Małgorzaty Runiewicz-Wardyn.

Podczas spotkania Ewelina Dobrowolska poruszyła także kwestię zbliżającego się w 2021 r. spisu ludności, który zostanie przeprowadzony w odmienny niż dotychczas sposób. Tym razem dane o osobach zamieszkujących Litwę zebrane zostaną z rejestru, w miejsce tradycyjnie przeprowadzanych wśród obywateli ankiet. Oznacza to, że w efekcie wiele osób, należących do polskiej mniejszości narodowej może zostać uznanych za Litwinów, jeżeli odpowiedni wpis nie znajduje się w ich metryce urodzenia. Uczestnicy spotkania poinformowani zostali, w jaki sposób takiej sytuacji uniknąć.

Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz wszystkim przybyłym słuchaczom serdecznie dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia naszej działalności.

Powiązane artykuły

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…
Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Stanowisko Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie niepewnej przyszłości szkół dla mniejszości narodowych na Litwie

Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu po raz kolejny wypowiada się w sprawie szkół mniejszości narodowych. Ministerstwo…