• 2022/06/22

Wygłoszenie prezentacji na temat kampanii EFHR pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” w Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie

Wygłoszenie prezentacji na temat kampanii EFHR pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” w Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) przeprowadza spotkania informacyjne w zakresie pisowni imion i nazwisk, które w oficjalnych dokumentach zostały zlituanizowane a także, zachęca do składania wniosków o zmianę takiej pisowni na oryginalną! (https://www.uwb.lt/europejska- fundacja-praw-czlowieka/)

W dniu 22 czerwca odbyło się spotkanie przedstawicielki EFHR ze studentami Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego, którego celem było przedstawienie kwestii zmiany zapisu imienia i/lub nazwiska.Podczas prezentacji zostały studentom przekazane dwa typy ulotek informacyjnych (https://www.efhr.eu/2022/05/25/ulotki-efhr/). W pierwszej z nich studenci znaleźli dokładne informacje dotyczące ustawowej procedury ubiegania się o zmianę zapisu imienia i nazwiska zgodnie z polską pisownią. Druga ulotka dotyczyła kampanii Europejskiej Fundacji Praw Człowieka zatytułowanej „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk”, której celem jest zwrócenie uwagi na kwestię oryginalnego zapisu imion i nazwisk zawierających znaki diakrytyczne, które nie zostały objęte ustawą, a także zachęcenie do podejmowania kroków prawnych z pomocą Fundacji.

EHFR przykłada szczególną uwagę do szerzenia informacji w tym temacie, ponieważ imiona i nazwiska są wyjątkowo ważną częścią ludzkiej tożsamości oraz stanowią podstawę identyfikacji jednostki. Zachowanie oryginalnej pisowni imion i nazwisk jest bardzo istotną praktyką, ponieważ pomaga zachować poczucie tożsamości i przynależności do określonej kultury oraz dziedzictwa kulturowego. Niezwykle ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że imiona i nazwiska są często czymś więcej niż tylko „etykietą”, ze względu na ich głębokie znaczenie kulturowe i historyczne. Przykładowo imię lub nazwisko może być związane z określoną grupą etniczną lub regionem lub może być symbolem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Nazwiska dają nam również poczucie tego, kim jesteśmy, społeczności, do których należymy i pomagają odnaleźć nasze miejsca w świecie. Co więcej, poprawna pisownia czyjegoś imienia i nazwiska jest ważnym aspektem okazywania szacunku wobec tej osoby.

Należy zaznaczyć, że działania EFHR przyczyniły się do przyjęcia przez parlament Litewski Ustawy dedykowanej pisowni imion i nazwisk w dokumentach, która obowiązuje od 1 maja. Powyższa ustawa legalizuje możliwość pozytywnego ubiegania się o przywrócenie oryginalnej pisowni nazwisk i imion mniejszościom narodowym. Warunkiem ubiegania się o zmianę jest status członka mniejszości narodowej lub związek małżeński z cudzoziemcem. W następstwie wprowadzonych zmian, w pisowni można używać:

  • Liter w,x,q
  • Nielitewskich dwuznaków, takich jak rz,sz,cz oraz podwójnych liter
  • Znaków diakrytycznych ą i ę

Niestety, wyżej wymieniona ustawa nie zawiera wszystkich polskich znaków diakrytycznych, zabrakło w niej znaków takich jak ć, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Aczkolwiek uwzględnienie tych znaków w pisowni możliwe jest do osiągnięcia na drodze prawnej. EFHR wygrała w ostatnich latach ponad 140 takich spraw. Fundacja pomaga bezpłatnie każdemu zainteresowanemu zmianą pisowni swojego imienia i nazwiska, zachęca także do bezpośredniego kontaktu drogą mailową na adres info@efhr.eu lub telefonicznie pod numerem + (370) 691 50 822.

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…