• 2012/05/25

„Amnesty International”: krytykuje Litwę

„Amnesty International” międzynarodowa organizacja działającą na rzecz praw człowieka. W rocznym raporcie z 2012 roku zarzuciła Litwie bierne stanowisko w sprawie tajnych więzień CIA na terytorium Republiki Litewskiej. Według Amnesty International, najbardziej gorszący jest fakt, iż pomimo ciągle pojawiających się nowych informacji w tej sprawie Rządowi litewskiemu brakuje silnej woli politycznej, aby przeprowadzić dokładne śledztwo. Należy wspomnieć, że istniały dowody mówiące o locie w 2005r. z Maroka do Litwy, w którym mógł się znajdować Abu Zubaydah, podejrzany o terroryzm (zatrzymany w 2002r. w Pakistanie). Prokuratura Generalna Republiki Litewskiej natomiast stwierdziła, że tej informacji jest zbyt mało, aby rozpocząć śledztwo. Było to jedno z głównych oskarżeń, które Amnesty International kierowało przeciw Litwie przed Parlamentem Europejskim i uznało tłumaczenie władz Litwy za niezbyt przekonujące. Abu Zubaydah, podejrzany o terroryzm, po tym jak Amnesty International przedstawiła dowody na istnienie tajnych więzień CIA na terytorium Litwy – zaskarżył Republikę Litewską do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W Polsce Abu Zubaydah został uznany za poszkodowanego, proces sądowy w tym kraju jeszcze się toczy. Amnesty International, nie szczędziła także gorzkich słów Litwie, względem dyskryminacji mniejszości seksualnych. Twierdząc, że od ubiegłego roku, zła sytuacja tej wrażliwej grupy jest jeszcze bardziej widoczna – podała Amnesty International w swym rocznym raporcie.

Dodatkowo Amnesty International wypomniała Litwie, że w lutym br. poinformowała Radę Europy iż nie zamierza ratyfikowac Protokółu Nr 12 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności wprowadzający ogólny zakaz dyskryminacji.

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…