• 2012/06/06

Praktykant EFHR wygrał w konkursie im. braci Janowiczów „Moje Wilno”.

Krzysztof Adam Górski, praktykant Europejskiej Fundacji Praw Człowieka, wygrał konkursie im. braci Janowiczów „Moje Wilno. Rozmowy pokoleniowe” miał na celu ukazanie Wilna w różnego rodzaju rozmowach z perspektywy ludzi, którzy są blisko związani z tym miastem. Aby uczestniczyć w konkursie należało wysłać pracę literacką, audio lub wideo – przedstawiające świadectwo ludzkiej pamięci. Do konkursu mogła zgłosić się każda osoba, bez względu na wiek czy dorobek literacki – liczył się tylko pomysł i zacięcie dziennikarskie. Nadesłanych zostało wiele prac z Polski, Litwy i Niemiec, z których jury nagrodziło kilka najlepszych.

Naszego praktykanta  praca wideo okazała się najlepsza i  otrzymał w nagrodę 4000zł. Konkurs był inicjatywą Macieja Zarębskiego i Tomasza Ulatowskiego, której celem było uczczenie pamięci dwóch niezwykłych Polaków wychowanych na Litwie: Leona i Jana Janowiczów.

– Wybór nie był łatwy. Otrzymaliśmy wiele ciekawych rozmów, wywiadów i wspomnień. Wszystkie prace niosły ze sobą bardzo wiele emocji. Wybraliśmy te, które najlepiej oddawały ideę konkursu, czyli pokazały Wilno bliskie sercu w różnego rodzaju rozmowach.  – mówi przewodnicząca Jury, Maria Kowalska-Janowicz, wdowa po Janie Janowiczu.

Nie są to jedyne sukcesy naszego praktykanta, z powodzeniem uczestniczył także w olimpiadzie z Literatury i Języka Polskiego (wyróżnienie), „Europa na co dzień” (organizowany przez Europejską Fundację Praw Człowieka – I nagroda) oraz konkurs recytatorski Kresy ‘2011 (II miejsce). Krzysztof Adam Górski będzie reprezentował Europejską Fundację Praw Człowieka również na prestiżowym szkoleniu organizowanym w ramach europejskiego projektu „Youth in action” („Młodzież w działaniu”) przez stowarzyszenie „Alinhas” (http://www.efhr.eu/2012/05/15/europejska-fundacja-praw-czlowieka-wezmie-udzial-w-szkoleniach-co-na-temat-plci/).

Zwycięska praca wideo:

[jwplayer config=”Custom Player” mediaid=”2491″]

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…