• 2012/11/28

Podsumowanie szkoleń z 23-24 listopada

Podsumowanie szkoleń z 23-24 listopada

W miniony piątek oraz sobotę w szkole średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie miały miejsce bezpłatne szkolenia z zakresu praw człowieka organizowane przez Europejską Fundację Praw Człowieka. Uczestnikami szkoleń byli przede wszystkim nauczyciele, lecz również w szkoleniach chętnie brali udział studenci oraz uczniowie.

Szkolenia poprowadzili specjaliści zajmujący się prawami człowieka dr Laura Koba, dr Łukasz Wardyn oraz professor Wiesław Wacławczyk. Uczestnicy mieli możliwość pogłębić swoją wiedzę z zakresu prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu praw człowieka i mniejszości narodowych, jako istotny element prowadzonego przedmiotu wiedzy o społeczeństwie. Dwudniowe szkolenia teoretyczne i praktyczne pomogły zapoznać się z najnowszymi metodami dydaktycznymi oraz popracować w grupach podczas zajęć warsztatowych, które poprowadziła dr. Laura Koba. Przerwy na kawę oraz obiad stały się dobrą okazją do konstruktywnych dyskusji.

Nauczyciele będą mogli przekazać uzyskaną wiedzę dla uczniów oraz wykorzystać metody dydaktyczne podczas lekcji, poszerzając wiedzę ogólną z zakresu praw człowieka.

Kulminacją minionych szkoleń była inscenizacja rozprawy sądowej z zakresu praw dziecka, przygotowana przez uczniów szkoły. Uczestnik inscenizacji oraz praktykant Fundacji, uczeń 11 klasy szkoły średniej im. Władysława Syrokomli Tomasz Jabłoński powiedział, że: „Wrażenia po tej inscenizacji są naprawdę niepowtarzalne. Atmosfera była super, każdy był zadowolony i miał wielki zaszczyt uczestniczyć w tej rozprawie sądowej. Osobiście jestem szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w niej i pragnę dalej współpracować z osobami, które chcą aktywnie działać w podobnych projektach. Moim zdaniem najlepszym aktorem i przy okazji najmłodszym był Łukasz, który dopiero jest w 5 klasie, a potrafi tak wspaniale przekazać to co potrafi“.

Chcielibyśmy szczególnie podziękować dyrektor szkoły średniej im. Władysława Syrokomli Pani Danuty Silienė oraz nauczycielkom historii Pani Marii Narkiewicz i Pani Marynie Taraszkiewicz, które włożyły sporo wysiłku aby przebieg inscenizacji oraz szkoleń był niezapomniany. I chyba tak się stało bo osoby, które planowały być na szkoleniach tylko w piątek przyszły również w sobotę: „Grzech by było nie skorzystać z takiej okazji”, – powiedziała nauczyciel historii, która plany osobiste odsunęła na miejsce drugie.

Fundacja serdecznie dziękuje sponsorom, bez których szkolenia nie odbyły by się, a dokładnie Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczpospolity Polski, hotelowi rodzinnemu RunMis i sklepowi internetowemu ADshop.lt. A także serdecznie dziękujemy naszemu partnerowi „cyk.lt Web & IT Services”.

Również jesteśmy wdzięczni “Kurierowi Wileńskiemu”, “Tygodnikowi Wileńszczyzny”, “Wilnotece”, radiu “Znad Wilii”, organizacji Stowarzyszeniu Naukowców Polaków Litwy za objęcie naszych szkoleń patronatem medialnym.

Do następnych szkoleń! 

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Europejska Fundacja Praw Człowieka

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…