• 2013/02/11

Zaproszenie do udziału w spotkaniu informacyjnym: czy mam prawo do oryginalnej pisowni swojego imienia i nazwiska?

Zaproszenie do udziału w spotkaniu informacyjnym: czy mam prawo do oryginalnej pisowni swojego imienia i nazwiska?

ppEuropejska Fundacja Praw Człowieka serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie informacyjne pt. „Jak zmienić imię i nazwisko – instrukcja krok po kroku“. Spotkanie jest skierowane do osób zainteresowanych skorzystaniem z jednego z podstawowych praw człowieka – oryginalej pisowni imienia i/lub nazwiska. Na spotkaniu będzie obecny wykwalifikowany prawnik, który przedstawi możliwości prawne w tym zakresie. Dodatkowo ekspert Fundacji, dr Łukasz Wardyn, wygłosi referat na temat działalności EFHR w 2013 roku.

Otóż na Litwie w prawie 8800 przypadkach zarejestrowano takie imiona jak Katarzyna, Tadeusz, Matthew i Odetta oraz nazwiska takie jak Leszczynska, Szulc, Brown itd.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w kilku swoich orzeczeniach już podkreślał, że regulowanie pisowni imion i nazwisk jest domeną każdego państwa członkowskiego i jest ściśle powiązana z kulturą i językową historią oraz poczuciem tożsamości, tym niemniej państwo powinno przestrzegać orzecznictwa ETPCz, a każde uregulowanie prawne powinna być obiektywnie uzasadniona i obowiązywać wszystkich obywateli w równym stopniu.

Orzeczenie ETPCz z 2007 roku w sprawie Johansson v. Finlandii orzekł, że jeżeli w spisie ewidencyjnym ludności już figurują dane imiona i nie stwierdzono aby miało to jakiekolwiek negatywny wpływ na zachowanie kulturowej i językowej tożsamości to nie ma podstawy do odmowy zarejestrowania takiego imienia.

W związku z nowo odkrytą praktyką w zakresie oryginalnej pisowni imion i nazwisk (więcej informacji: http://www.efhr.eu/imie/) EFHR zachęca wszystkich zainteresowanych w spotkaniu informującym o możliwości zmian imion i nazwisk już zarejestrowanych w Urzędach Stanu Cywilnego oraz bezpłatnych porad prawnych przy składaniu wniosku do Urzędu.

Spotkanie odbędzie się 15 lutego br. o godzinie 18 w sali Nr. 305 w Domu Kultury Polskiej przy ulicy Naugarduko 76. Spotkanie jest bezpłatne.

Patronat nad spotkaniem objęli: Dom Kultury Polskiej, Filia UwB w Wilnie. Wydział ekonomiczno-informatyczny, Fundacja Wspierająca Oświatę Polską „Samostanowienie”, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich na Litwie, Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie, Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy, Związek Prawników Polaków na Litwie.

Patronat medialny nad spotkaniem objęli: Kurier Wileński, Radio Znad Wilii, Tygodnik Wileńszczyzny, Wilnoteka.

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
WOS 2023 Temat X – Globalizacja

WOS 2023 Temat X – Globalizacja

„Globalizacja to nie jedno zjawisko. To jest nazwa dynamicznej siły, a to, jak ta siła działa…