• 2013/06/04

EFHR na szkoleniu UNITED

EFHR na szkoleniu UNITED

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) po raz drugi wzięła udział w międzynarodowej konferencji UNITED. Tym razem konferencja odbyła się na Litwie, w Trokach. Tematem spotkania były przemyślenia o różnorodności – dyskryminacja wielokrotna oraz intersekcjonalna.

Definicja i problem: dyskryminacji, rasizmu oraz równości jest od dawna poruszany zarówno w Unii Europejskiej, jak i na poziomie nacjonalnym wielu państw, jednak rzadko w takich dyskusjach uwzględnia się aspekt dyskryminacji wielokrotnej oraz intersekcjonalnej. Osoba ze względu na swoją przynależność do wielu różnych grup mniejszościowych, np. niepełnosprawna kobieta, może być dyskryminowana ze względu na swoją płeć lub stan zdrowia albo też te dwa czynniki mogą stanowić podstawę do dyksryminacji wielokrotnej. W kontekście prawnym dyskryminacja najczęściej jest rozpatrywana na podstawie tylko jednego czynnika. W takim wypadku ignorowana jest całość skomplikowanej sytuacji.

Przedstawicielka EFHR pomocniczka adwokata Ewelina Baliko była członkiem grupy, która omawiała temat nienawiści w internecie. Podczas pracy w grupach zajmowano się kwestią tego zjawiska, dzielono się doświadczeniem oraz spostrzeżeniami. EFHR miała możliwość zapoznania uczestników konferencji z własną strategią walki przeciwko nienawiści w internecie – kierowaniem wniosków do prokuratury oraz wygranymi sprawami. Rezultatem tej pracy w grupach jest innowacyjna i dynamiczna idea kampanii skierowanej przeciwko nienawiści online, która łączy w sobie elementy zwięzłej współpracy z młodzieżą, interaktywne wydarzenia oraz podstawę prawną. EFHR jest pewna, iż ten pomysł uda się realizować w najbliższym okresie czasu.

Podczas konferencji szeroko omówiony został także aspekt edukacji młodzieży, która miałaby zawierać tematy dotyczące dyskryminacji, równości oraz problem znęcania się występujący w szkołach. EFHR nawiązała kontakty z uczestnikami konferencji reprezentującymi NGO z całej Europy. Nowe kontakty pomogą EFHR rozszerzyć swoją działalność oraz znaleźć nowych partnerów.

EFHR jest wdzięczna międzynarodowej konferencji UNITED, iż miała możliwość nie tylko wziąć w niej udział, ale także pomóc pomóc przy jej organizacji. Następna konferencja odbędzie się w październiku 2013 r. w Pradze.

EFHR

 

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…