• 2013/06/14

Szkolenia majowe EFHR w szkołach

Szkolenia majowe EFHR w szkołach

IMAG0300W maju odbyły się wykłady Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) z zakresu praw człowieka, których głównymi odbiorcami byli uczniowie klas 10-12 polskich szkół zarówno w Wilnie, jak i w rejonie wileńskim.

Szkolenia przeprowadził dr Łukasz Wardyn – ekspert prawa międzynarodowego zajmujący się problematyką praw człowieka oraz mniejszości narodowych. Podczas wykładów poruszone zostały kluczowe tematy, jak np.: pojęcie demokracji i jej oblicza w dzisiejszym świecie, znaczenie wyborów oraz istotność głosowania i bycia aktywnym obywatelem. Omówiono również problematykę praw człowieka i specyfikę wartości obywatelskich takich jak: dobre imię oraz równość o różnych podstawach.

Ponadto, uczniowie mogli dowiedzieć się o działalności EFHR, wygranych i prowadzonych sprawach , a także możliwości zostania wolontariuszem w Fundacji. Usłyszeli także jak ważny jest wolontariat i jakie korzyści może im przynieść, a mianowicie: zdobycie nowych umiejętności , doświadczeń zawodowych i życiowych oraz nawiązanie nowych znajomości przydatnych w dalszej karierze zawodowej.

Wykłady odbyły się w gimnazjum im. Jana Pawła, w szkole śr. im.  Sz. Konarskiego , w szkole śr. im. ks.  Józefa  Obrembskiego  w Mejszagole oraz  w szkole im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie.

OUczniowie i szkoły otrzymali ulotki i materiały informacyje o prawach człowieka oraz broszury Rady Europy (RE).  Broszura RE została sporządzona szczególnie dla młodych osób, aby mogły one zapoznać się z kluczowymi tematami jakie porusza Rada Europy, a w szczególności: poszanowanie demokracji, sprawiedliwość, demokratyczne obywatelstwo, sport bez przemocy, natura, kultura, ochrona zdrowia. Każdy temat jest przedstawiony w sposób prosty i praktyczny. Ponadto, do dyspozycji czytelnika jest lista 47 państw członkowskich wraz z ich stolicami i flagami (pobrać broszury można tutaj) .

Dziękujemy dyrektorom szkół oraz nauczycielom za zaproszenie. EFHR pokłada nadzieję, iż cykl wykładów się nie zamyka i już wkrótce wspólnymi siłami zostanie zorganizowany kolejny. Prosimy wszystkich zainteresowanych o kontakt z EFHR.

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…