• 2013/06/26

EFHR nadal walczy z mową nienawiści w cyberprzestrzeni

EFHR nadal walczy z mową nienawiści w cyberprzestrzeni

hate-speechEuropejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) otrzymała zawiadomienie o tym, że został wydany kolejny nakaz karny dla autora obraźliwego komentarza na podstawie wniosku Fundacji skierowanego do Prokuratury Generalnej.

Sąd dzielnicowy rejonu Szkudy (Skuodo rajono apylinkės teismas) wydał nakaz karny dla A.V. za publiczne podżeganie do nienawiści i nawoływanie do dyskryminacji na tle narodowościowym, które miało na celu poniżenie mniejszości polskiej.

W serwisie społecznościowym www.facebook.com oraz na portalu www.sportas.lt 13 czerwca 2012 r. A.V. opublikował komentarz do artykułu: „Polscy chuligani pobili kibiców rosyjskiej drużyny piłki nożnej”. Treść komentarza brzmiała następująco: „rusai dabar vapse užlenks tuos lenkus po sto nx krw tegul isnakin8a tuos krw nekenciu as ju“. Za swój komentarz autor został ukarany karą pieniężną w wysokości 1040 Lt.

Autor komentarza oświadczył, iż będąc u przyjaciela w Irlandii napisał komentarz, którego treści nie pamięta. Pisząc komentarz nie miał zamiaru nawoływać do przemocy lub represji przeciwko Polakom, nie chciał też swoimi słowami obrazić albo inaczej dyskryminować ludzi polskiej narodowości. Nie zastanawiając się wyraził swoje zdanie, chociaż nie miał na celu uczynić czegoś złego. W postanowieniu sąd uwzględnił młody wiek A.V., jego dojrzałość socjalną oraz inne czynniki mające znaczenie przy wyznaczeniu kary dla winnego. Osoba przyznała się do winy, złożyła zeznania w czasie śledztwa i szczerze żałuje swojego postępowania.

Co prawda, w akcie ekspertyzy ekspert Inspekcji Etyki Dziennikarskiej uznał, że komentarz nie nawołuje do użycia przemocy przeciwko Polakom lub ich dyskryminacji. Jednak sąd uznał, że EFHR miała rację i że celem autora komentarza było publiczna obraza mniejszości polskiej, propagowanie nienawiści i dyskryminacji ze względu na narodowość.

W sumie wydano już 16 kar za komentarze na podstawie wniosków EFHR (Fundacja skierowała ich już ponad 350) złożonych do prokuratury w ramach prowadzonej od roku kampanii zmierzającej do zakończenia poczucia bezkarności tych wszystkich, którzy bez jakichkolwiek oporów naruszają godność innych.

Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania za niezgodne z prawem wpisy, Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, aby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z nią związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się fali nienawiści narastającej na niespotykaną dotąd skalę.

Efekty naszej pracy doceniane są przez samych prokuratorów. EFHR jest najbardziej aktywną Fundacją na Litwie w zakresie ścigania komentarzy łamiących prawo: www.efhr.eu/download/media_www/neapykanta-kurstantys-komentatoriu-2012.12.28.pdf

Fundacja chciałaby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przesyłają nam informacje na temat wpisów naruszających prawo. Bez Waszej pomocy sukces ten nie byłby możliwy. Zachęcamy do dalszej współpracy.

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…