• 2013/09/14

Szkolenia dla nauczycieli dobiegły końca

Szkolenia dla nauczycieli dobiegły końca

IMAG03946-7 i 13-14 września w siedzibie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) odbyły się bezpłatne szkolenia dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie z polskich szkół na Litwie.

Szkolenia były organizowane przez EFHR w ramach realizowania innowacyjnego projektu edukacyjnego „Europejczycy, Polacy, Obywatele”. Celem projektu  jest wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”, który kształtować będzie obywatelską postawę wśród polskiej młodzieży na Litwie za pomocą audycji radiowych oraz artykułów prasowych.

Szkolenia poprowadzili eksperci prawa człowieka – dr Laura Koba i profesor Wiesław Wacławczyk. Na szkoleniach wzięło udział ponad 20 nauczycieli z różnych szkół Wilna i rejonu Wileńskiego.

Podczas 4-diowych szkoleń została zaprezentowana metodyka nauczania przedmiotu wiedzy o społeczeństwie, sposoby zachęcania uczniów do nauki tego przedmiotu. Omówiona była problematyka praw człowieka, znaczenie pojęcia „świadomy obywatel”, wyjaśnione były podstawowe pojęcia związane z funkcjonowaniem demokratycznego państwa prawnego.

Poruszone zostały też takie tematy, jak: „Wolność słowa podstawą działania człowieka w demokratycznym państwie”, „Prawa i wolności człowieka w Konstytucji Litwy”, „Prawo Litewskie“, „Systemy międzynarodowe” oraz „Konwencje Rady Europy”.

Szkolenia odbyły się w atmosferze wieloaspektowej dyskusji. Trenerzy przeprowadzili ciekawe zajęcia warsztatowe, podczas których nauczyciele analizowali dokumenty międzynarodowe i prawo litewskie, inscenizowali rozprawy sądowe, a także omawiali prawa należące poszczególnym grupom społecznym.

Dla uczestników szkoleń zostały też przedstawione cele przyświecające Fundacji i jej dotychczasowa działalność. Nauczycieli zapoznano z podręcznikiem „Europejczycy, Polacy, Obywatele” . Uczestnicy byli zachęcani zaangażować się w realizację projektu..

Wszyscy goście otrzymali podstawowy materiał z zakresu praw człowieka, m. in. broszury Rady Europy „Prawa i wolności w praktyce” oraz „47 krajów i jedna organizacja… Rada Europy”  dostępne w wielu językach, w tym po polsku i litewsku, które Fundacja opracowała na zlecenie Rady Europy.

Uczestnikom szkoleń zostały wydane certyfikaty ukończenia kursu edukacji obywatelskiej.

Otrzymane od uczestników ankiety oceniające szkolenia były bardzo pozytywne. Serdecznie dziękujemy nauczycielom za uczestnictwo, także za komentarze, które pomogą nam udoskonalić naszą ofertę.

Jesteśmy wdzięczni Ministerstwu Spraw Zagranicznych za udzielone wsparcie finansowe. „Kurierowi Wileńskiemu”, „Tygodnikowi Wileńszczyzny” oraz radiu „Znad Wilii” za objęcie naszych szkoleń patronatem medialnym .

Dziękujemy także firmie Runmis za przygotowanie pysznego poczęstunku i za profesjonalną obsługę szkolenia.

Do spotkania na następnych szkoleniach!

EFHR

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…