• 2013/11/07

EFHR po raz trzeci na konferencji organizowanej przez UNITED

EFHR po raz trzeci na konferencji organizowanej przez UNITED

lossy-page1-250px-UNITED_logo.tiff25-30 października 2013 w Pradze odbyła się kolejna konferencja UNITED.  Tematem konferencji była „Solidarność i walka z nienawiścią” (”Wipe Out Hate ! UNITED in Solidarity”). To już była trzecia UNITED konferencja, na którą została zaproszona Europejska FundacjaPraw Człowieka (EFHR).

Szczególna uwaga tym razem była zwrócona na zagadnienie populizmu oraz zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 22-25 maja 2014 r. Sytuacja polityczno – społeczna ujawnia wskazuje na to, iż partie polityczne coraz częściej działają w sposób populistyczny. Problemy ekonomiczne oraz hasła nazistowskie są wykorzystywane w celach zdobycia większej ilości głosów, przy tym nie zwracając uwagi na prawa człowieka. Przykład zajść w Grecji i na Węgrzech jest być może początkiem fali nienawiści przeciwko imigrantom, mniejszości narodowych i innych narażonych grup na poziomie politycznym.

Uwzględniając możliwe scenariusze rozwoju ekstremizmu, najważniejszym tematem pozostają wybory do Parlamentu Europejskiego. Mieszkańcy państw, którym przyszło żyć w warunkach trudnej sytuacji ekonomicznej, są bardziej podatni na nacisk idei fundamentalnie konserwatywnych oraz często nie czują się obywatelami Unii Europejskiej. Partie prawicowe wykorzystują nacjonalistyczne nastroje wewnątrz państwa w celach ujawnienia Unii Europejskiej jako wroga, który pragnie wykorzystać państwa, a nie wspierać i jednoczyć.  Tylko solidarność i świadomość każdego wyborcy może zapewnić racjonalne reprezentowanie interesów praw człowieka na poziomie Europejskim.

Wspaniałym przykładem solidarności uczestników konferencji był improwizowany protest w centrum Pragi, podczas którego przedstawiciele różnych NGO z całej Europy wyrazili wsparcie dla społeczności Romskiej w Czechach. Protest przyciągnął uwagę zarówno mieszkańców, turystów, jak i lokalnych mediów, które informowały o hapeningu w wiadomościach.

EFHR na UNITED konferencji reprezentowała pomocniczka adwokata Ewelina Baliko. EFHR jest pewna, iż nawiązanie nowych kontaktów oraz idee i pomysły zainspirowane międzynarodową konferencją UNITED pomogą wzmocnić realizowane przez EFHR cel, jakim jest poprawa praw człowieka na Litwie.

EFHR

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…