• 2014/06/26

EFHR na konferencji ENAR

EFHR na konferencji ENAR

10463714_10152266452999023_703533200848645427_o

W dniach 20-21 czerwca, br. w Brukseli odbyła się konferencja Europejskiej Sieci Przeciwko Rasizmowi – ENAR (European Network Against Racism) mająca tytuł„European Anti-Racist Convention: Setting the Movement in Motion!”.

W spotkaniu wzięło udział ponad 100 uczestników z całej Unii Europejskiej, w tym ekspertów w dziedzinie prawa międzynarodowego, przedstawicieli instytucji i urzędów unijnych oraz organizacji pozarządowych.

W tym roku na konferencję została zaproszona również Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR), którą reprezentowała Edyta Urbanowicz. Warto zaznaczyć, że EFHR była jedyną organizacją reprezentującą Litwę na tym międzynarodowym spotkaniu.

W kontekście możliwych scenariuszy rozwoju ekstremizmu w UE, najważniejszym tematem konferencji były tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego (PE), dlatego w 2-dniowym spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele nowo wybranych partii politycznych do PE, którzy zapewnili o współpracy przy zwalczaniu rasizmu w UE.

Uczestnicy spotkania zwrócili tym razem szczególną uwagę na kwestie rasizmu i islamofobii. Przedstawiciele rożnych organizacji pozarządowych dzielili się doświadczeniami z dobrą praktyką zwalczania tego typu zjawisk w swoich państwach, jednak obecna sytuacja pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

ENAR jest ogólnoeuropejską antyrasistowską siecią, która łączy rzecznictwo na rzecz równości rasowej i ułatwianie współpracy między społeczeństwem obywatelskim. EFHR jest członkiem sieci ENAR od 2014 roku.

EFHR jest pewna, iż nawiązanie nowych kontaktów oraz idee i pomysły zainspirowane międzynarodową konferencją ENAR pomogą przy realizowaniu postawionych sobie przez EFHR celów.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…