• 2014/10/13

W siedzibie EFHR spotkanie z ekspertką ds. mniejszości narodowych OSCE

W siedzibie EFHR spotkanie z ekspertką ds. mniejszości narodowych OSCE

uid_a77cd0b5f88fc10539e897f852b064491293813386158_width_700_play_0_pos_3_gs_0W dniu 13 października b.r. w siedzibie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) z wizytą przebywała Veronika Kristikova, ekspertka ds. mniejszości narodowych Organizacji Współpracy i Bezpieczeństwa (Organization for Security and Co – operation in Europe, OSCE).

W czasie spotkania, które zorganizowane zostało z inicjatywy ekspertki OSCE poruszono takie tematy dotyczące mniejszości narodowych na Litwie jak pisownia imion i nazwisk, dwujęzyczne nazwy topograficzne oraz sytuacja oświaty mniejszości narodowych. Uwagę zwrócono również na sposób tworzenia okręgów wyborczych na Litwie (ten temat poruszał wydany jeszcze w 2012 r. raport OSCE) oraz zarejestrowane obecnie w sejmie projekty ustaw. Oprócz tego przedstawicielka EFHR opowiedziała o prowadzonych przez Fundację sprawach, osiągnięciach oraz napotykanych problemach. EFHR wyraziła również zaniepokojenie z pogarszającej się od 2010 r. sytuacji mniejszości narodowych na Litwie oraz braku podjęcia odpowiednich kroków mających na celu wypełnienie luk prawnych w obszarze ochrony praw człowieka, w tym praw mniejszości narodowych.

Celem wizyty ekspertki na Litwie było uaktualnienie wiedzy o sytuacji mniejszości narodowych na Litwie, zwłaszcza etapie przygotowywania ustawy o mniejszościach narodowych. Uzyskana w czasie spotkań wiedza ma posłużyć przy formułowaniu przez OSCE kolejnych ocen i rekomendacji dla Litwy. Przypominamy, że swoje wizyty na Litwie w tym samym celu jeszcze w 2011 i 2012 r. składał również Wysoki Komisarz OSCE ds. Mniejszości Narodowych Knut Vollebaek.

W czasie swojej wizyty ekspertka OSCE spotkała się również z posłami na sejm z Akcji wyborczej Polaków na Litwie (AWPL), przewodniczącą Państwowej Komisji Języka Litewskiego. Ekspertka odwiedziła również Ministerstwo Oświaty i Nauki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rząd i Sejm.

EFHR uważa spotkanie za bardzo cenne dla obu stron i cieszy się z możliwości spotkania z ekspertem i podzielenia się swoimi obserwacjami.

EFHR

 

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…