• 2016/02/23

EFHR zachęca czytelników z Litwy do korzystania z zasobów portalu „Wolne Lektury”

EFHR zachęca czytelników z Litwy do korzystania z zasobów portalu „Wolne Lektury”

logowolnelektury-1447403915Od kilku już lat (Projekt Wolne Lektury – darmowe książki i czytanki dla wszystkich!) EFHR zachęca czytelników z Litwy do korzystania z zasobów internetowej biblioteki Wolne Lektury która oferuje swoje publikacje m.in. w języku polskim i litewskim. Inicjatywa ma na celu propagowanie legalnego dostępu do klasyki literatury polskiej jak i zagranicznej wymienionej w kanonie lektur szkolnych.

W zbiorach internetowej biblioteki Wolne Lektury znajduje się na obecną chwilę (zbiór ciągle się rozrasta) 4372 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach.

W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem. Wolne Lektury są również dostosowane do używania na urządzeniach mobilnych.

Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

EFHR aktywnie przyczynia się do rozpowszechniania wiedzy o projekcie Wolne Lektury zarówno podczas swojej działalności jak i poprzez informacje umieszczone na stronie internetowej fundacji. Na naszej stronie internetowej dostępna jest przygotowana przez nas ulotka: http://efhr.eu/ulotki_efhr/audiobuki_PL.pdf.

Od marca 2011 roku do końca 2015 roku stronę internetową biblioteki Wolne Lektury odwiedziło łącznie 26 309 użytkowników z Litwy (w samym okresie od kwietnia 2014 roku do końca 2015 zarejestrowanych zostało 10 738 użytkowników z Litwy).

EFHR jest w posiadaniu materiałów promocyjnych Wolnych Lektur które można odebrać z naszego biura, do czego gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych – zarówno nauczycieli jak i uczniów.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…