• 2017/05/05

Rośnie popularność projektu „Wolne lektury”

Rośnie popularność projektu „Wolne lektury”

Już od kilku lat Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) zachęca czytelników z Litwy do korzystania z zasobów internetowej biblioteki Wolne Lektury.

„Wolne Lektury” to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Biblioteka jest dostępna również na urządzeniach mobilnych obsługujących system Android.

W zbiorach internetowej biblioteki „Wolne Lektury” znajduje się obecnie 4435 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach.

W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, które są specjalnie dostosowane do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych i osób mających trudności z czytaniem. E-książki są również posegregowane odpowiednio do epoki, rodzaju i gatunku, co ułatwia znalezienie interesujących pozycji.

Od marca 2011 roku do grudnia 2016 roku stronę internetową biblioteki Wolne Lektury odwiedziło łącznie 39 283 użytkowników z Litwy (w samym okresie od grudnia 2015 roku do końca 2016 zanotowano 14 166 użytkowników z Litwy). Dane pokazują, że czytelnicy coraz bardziej interesują się literaturą.

Najnowszym wydaniem biblioteki jest O prawach dziecka. Kolekcja powstała we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka. Jej podstawę stanowią utwory Janusza Korczaka, skierowane przede wszystkim do młodego czytelnika oraz dzieła pedagogiczne, które będą doskonałą lekturą dla rodziców i nauczycieli. Kolekcja obejmuje między innymi Konwencję o prawach dziecka – najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci, podpisany przez wszystkie państwa świata, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, deklarację praw dziecka z 1959 roku i Deklarację praw dziecka zwana genewską.

EFHR cieszy się z owocnej współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska. Na naszej stronie internetowej jest dostępna przygotowana przez EFHR ulotka.

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…