• 2017/05/30

Raport Rzecznika Równych Szans za 2016 rok

Raport Rzecznika Równych Szans za 2016 rok

W dniu 11 kwietnia 2017 roku Służba ds. Równych Szans opublikowała raport z działalności za 2016 r., w którym przedstawiona jest działalność w sprawie zwalczania dyskryminacji na tle płci, wieku, narodowości, języka, pochodzenia, wyznania, poglądów, rasy, orientacji seksualnej czy niepełnosprawności.

W 2016 roku Służba ds. Równych Szans przeprowadziła aż 89 śledztw w sprawie dyskryminacji ze względu na wiek, podczas gdy w 2015 roku – 48.

Służba otrzymała 28 wniosków i rozpoczęła 32 śledztwa w sprawie dyskryminacji ze względu na rasę, mowę, pochodzenie etniczne. Najwięcej skarg otrzymano w sprawie dyskryminacji ze względu na mowę i przynależność narodową (26 wniosków), w 2015 roku rozpoczęto 25 śledztw.

Ze względu na możliwą dyskryminację na tle wyznania i poglądów religijnych Służba otrzymała 12 skarg, podczas gdy w 2015 roku otrzymano 64 skarg.

Najmniej skarg (2) otrzymano ze względu na możliwą dyskryminację z powodu orientacji seksualnej. Wynika to możliwie z powodu negatywnego nastawienia społeczności do osób homoseksualnych. W 2015 roku otrzymano 5 takich skarg.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) w 2016 r. złożyła do Służby 26 skarg w sprawie możliwej dyskryminacji, z których 14 spraw ze względu na wiek, co stanowi 23% ogólnej liczby skarg w sprawie dyskryminacji ze względu na wiek. W 2015 roku EFHR złożyła 127 skarg.

 Po otrzymaniu skarg od EFHR Rzecznik ds. Równych Szans stwierdziła, że 17 ogłoszeń o pracę było sprzecznych z art. 11 ustawy o równych możliwościach, gdyż nadawały pierwszeństwo osobom w określonym wieku lub wskazywało pożądaną płeć, chociaż pracodawcy nie mogli podać tego przyczyny.

Warto dodać, że w 2015 roku EFHR wspólnie ze Służbą ds. Równych Szans opracowała i rozpowszechniła wśród pracodawców ulotkę zalecającą jak bez naruszenia przepisów ustaw należy przygotowywać ogłoszenia o pracę. Ulotka została opublikowana na stronie Służby oraz na stronie internetowej EFHR.

Natomiast 15 listopada 2016 roku przedstawiciel EFHR i pomocnik adwokata Ewelina Baliko przeprowadziła szkolenie w siedzibie „Pakmarkas”, podczas którego omówiła zakaz dyskryminacji w ogłoszeniach o pracę, zatrudniając pracownika jak również zakaz dyskryminacji w przemówieniach publicznych, przybliżyła nie tylko jak odróżnić dyskryminujące oferty pracy i w jaki sposób nie popełniać takich błędów. Uczuliła również na zakaz dyskryminacji reklamując usługi i towary, pokazując graficzne i multimedialne przykłady reklam, uznanych przez Służbę Kontrolera ds. Równych Możliwości za dyskryminacyjne.

EFHR chce zachęcić do zgłaszania do Fundacji informacji o anonsach o pracę, które mogą naruszać prawo. Dziękujemy wszystkim tym, którzy już przesłali do nas sygnały o tego typu anonsach oraz serdecznie zachęcamy do współpracy.

EFHR również pragnie podziękować Służbie ds. Równych Szans za możliwość współpracy.

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…