• 2021/11/30

Państwowy egzamin z języka polskiego na Litwie znów możliwy!

Państwowy egzamin z języka polskiego na Litwie znów możliwy!

Według najnowszych informacji ze spotkania przedstawicieli Polski i Litwy litewska Minister Oświaty, Nauki i Sportu, Jurgita Šiugždinienė podpisała decyzję o przywróceniu egzaminów na poziomie państwowym z języków mniejszości narodowych, w tym największej z nich —polskiej. Jest to przełomowa decyzja, gdyż maturzyści na Litwie już od 10 lat nie mieli możliwości zdawania takiej matury. Z perspektywy kandydata na studia wyższe jest ona niezwykle ważna, ponieważ egzamin ten punktowany jest dwukrotnie wyżej przy rekrutacji na litewskie uczelnie.

Za działania litewskiego rządu na rzecz umożliwienia mniejszościom rozwoju ich języka ojczystego podziękowania złożył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk. Informacja ta nie odbiła się bez echa także wśród organizacji pozarządowych, które od lat apelowały o ponowne wprowadzenie egzaminu do litewskiego systemu oświaty. Temat przywrócenia powyższej matury na Litwie nie był jednak jedynym. Strona litewska nakreśliła także sytuację nauczania języków mniejszości w Polsce, prosząc o dodatkowe środki na jej rozwój.

Zdecydowanie należy cieszyć się z decyzji zbliżającej oba kraje pod kątem poszanowania dostępności do języka mniejszości narodowych. Działania ministerstwa Litwy zdecydowanie ułatwią dostęp młodzieży do ojczystego języka i kultury, zapewniając tym samym łatwiejszy start do wyższej edukacji, a kiedyś — do dorosłości.

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…