• 2023/02/17

Egzaminy certyfikatowe z języka polskiego w Wilnie

Egzaminy certyfikatowe z języka polskiego w Wilnie

Certyfikat z języka polskiego staje się coraz bardziej prestiżowym dokumentem, nie tylko wśród osób starających się o obywatelstwo bądź kartę Polaka, ale również wśród studentów i przyszłych pracowników. Ten rok będzie przełomowy dla wszystkich, którzy planują podejść do egzaminu językowego. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego łączy siły z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, Uniwersytetem Wrocławskim, a także Instytutem Polskim w Wilnie. Owocem tej współpracy będzie możliwość w pierwszej kolejności odbycia 25 marca bezpłatnych warsztatów (obowiązuje rezerwacja miejsca do 15 marca) poświęconych omówieniu poszczególnych części egzaminu, a także rozwiązaniu zadań sprawdzających każdą ze sprawności językowych. Zajęcia będą prowadzone przez polonistów z Wrocławia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego (Sala Donelaitisa, ul. Universiteto 3). Następnie, w tej samej placówce zorganizowany zostanie egzamin państwowy z języka polskiego na poziomach B1, B2, C1, C2. Pierwsza sesja egzaminacyjna dla osób dorosłych odbędzie się już 15-16 kwietnia 2023 r. (poziom B1 i C1). Rejestracja elektroniczna na egzamin rozpocznie się w piątek 17 lutego 2023 r. o godz. 11.00.[1] Do egzaminu mogą przystąpić osoby dorosłe, dla których język polski nie jest językiem ojczystym. Do tej pory na egzaminy należało jechać do jednego z 60 ośrodków w Polsce[2].

Należy przypomnieć, że kwestia dostępności do języka polskiego na Litwie jest nieustannie monitorowana przez Europejską Fundację Praw Człowieka w Wilnie. W roku 2021 EFHR informowało o przełomie, jaki dokonał się w litewskiej oświacie. W tamtym czasie, Minister Oświaty, Nauki i Sportu, Jurgita Šiugždinienė podpisała decyzję o przywróceniu egzaminów na poziomie państwowym z języków mniejszości narodowych, w tym największej z nich – polskiej.[3] Tym bardziej, ostatnie informacje o możliwości uzyskania państwowego certyfikatu potwierdzającego znajomość języka polskiego są niezwykle budujące i potwierdzają ten pozytywny trend.

 

Rejestracja na warsztaty w formie maila zawierającego imię, nazwisko oraz poziom, na jakim planuje się zdawać egzamin: polkatedra@flf.vu.lt.

Rejestracja na egzamin: https://www.flf.vu.lt/en/polish-language-certificate/application-form-formularz-zgloszeniowy

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu: https://www.flf.vu.lt/lenku-kalbos-sertifikacija

Program warsztatów: https://www.flf.vu.lt/\

 

[1] https://www.flf.vu.lt/en/polish-language-certificate/application-form-formularz-zgloszeniowy

[2] https://wilno.tvp.pl/68296248/certyfikaty-z-jez-polskiego

[3] Państwowy egzamin z języka polskiego na Litwie znów możliwy (efhr.eu)

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…