• 2013/07/23

Europejska Fundacja Praw Człowieka na projekcie na Cyprze

Europejska Fundacja Praw Człowieka na projekcie na Cyprze

P1010648„Lupa: debata na temat problemów mniejszości!” – to temat ostatniego projektu, w którym brała udział Europejska Fundacja Praw Człowieka, w Larnace, na Cyprze. Projekt został zorganizowany przez organizację TDM 2000, która w tym roku obchodzi 14-lecie istnienia.

Projekt obejmował przede wszystkim pracę w grupach i integrację między uczestnikami. Na debacie poruszane były różne problemy z jakimi spotykają się mniejszości narodowe w różnych krajach Europy, począwszy od kwestii prawnych poprzez zatrudnienie, warunki życia i przypadki dyskryminacji. Uczestnicy analizowali również konkretne przypadki współżycia mniejszości i jej integracji w danym państwie, a następnie próbowali znaleźć rozwiązanie istniejących problemów i sposób w jaki można zapobiec im w przyszłości.

Cypr jest aktualnie podzielony na dwie części, a mianowicie Cypr i Cypr Północny, który jest formalnie uznawany jako niepodległe państwo jedynie przez Turcję i zamieszkiwany w zdecydowanej większości przez mniejszość turecką. Nie bez powodu właśnie to miejsce zostało wybrane na realizację projektu. Uczestnicy mieli okazję spędzić dzień w miasteczku Pyla, które jest jedynym miejscem na Cyprze, gdzie mniejszość turecka i grecka większość żyją we wspólnocie, gdzie mogli porozmawiać z burmistrzem miasta i mieszkańcami, a także z przedstawicielami ONZ, którzy stacjonują w tym mieście.

Europejską Fundację Praw Człowieka reprezentował Krzysztof Adam Górski, jako jeden z trzech przedstawicieli Litwy biorących udział projekcie. „Była to niesamowita okazja do zobaczenia dwóch zupełnie różnych kultur w jednym mieście – Pyla, przenikających się i dopełniających, ale ciągle autonomicznych i niezależnych. Sam pomysł projektu był również udany i ciekawie zrealizowany, a międzynarodowa atmosfera była możliwością do poznania i dowiedzenia się nowych rzeczy, a także skosztowania specjałów regionalnych kuchni podczas „międzykulturowego wieczorku”.

Podczas prezentacji organizacji Europejska Fundacja Praw Człowieka ponownie cieszyła się szerokim zainteresowaniem wśród innych uczestników, którzy wyrazili chęć współpracy i wymienienia się cennym doświadczeniem w różnych sferach ochrony praw mniejszości narodowych.

Zachęcamy do ubiegania się o udział w projektach międzynarodowych i konferencjach, o których na bieżąco informujemy na naszej stronie internetowej (www.efhr.eu).

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…