• 2013/07/23

Europejska Fundacja Praw Człowieka na projekcie na Cyprze

Europejska Fundacja Praw Człowieka na projekcie na Cyprze

P1010648„Lupa: debata na temat problemów mniejszości!” – to temat ostatniego projektu, w którym brała udział Europejska Fundacja Praw Człowieka, w Larnace, na Cyprze. Projekt został zorganizowany przez organizację TDM 2000, która w tym roku obchodzi 14-lecie istnienia.

Projekt obejmował przede wszystkim pracę w grupach i integrację między uczestnikami. Na debacie poruszane były różne problemy z jakimi spotykają się mniejszości narodowe w różnych krajach Europy, począwszy od kwestii prawnych poprzez zatrudnienie, warunki życia i przypadki dyskryminacji. Uczestnicy analizowali również konkretne przypadki współżycia mniejszości i jej integracji w danym państwie, a następnie próbowali znaleźć rozwiązanie istniejących problemów i sposób w jaki można zapobiec im w przyszłości.

Cypr jest aktualnie podzielony na dwie części, a mianowicie Cypr i Cypr Północny, który jest formalnie uznawany jako niepodległe państwo jedynie przez Turcję i zamieszkiwany w zdecydowanej większości przez mniejszość turecką. Nie bez powodu właśnie to miejsce zostało wybrane na realizację projektu. Uczestnicy mieli okazję spędzić dzień w miasteczku Pyla, które jest jedynym miejscem na Cyprze, gdzie mniejszość turecka i grecka większość żyją we wspólnocie, gdzie mogli porozmawiać z burmistrzem miasta i mieszkańcami, a także z przedstawicielami ONZ, którzy stacjonują w tym mieście.

Europejską Fundację Praw Człowieka reprezentował Krzysztof Adam Górski, jako jeden z trzech przedstawicieli Litwy biorących udział projekcie. „Była to niesamowita okazja do zobaczenia dwóch zupełnie różnych kultur w jednym mieście – Pyla, przenikających się i dopełniających, ale ciągle autonomicznych i niezależnych. Sam pomysł projektu był również udany i ciekawie zrealizowany, a międzynarodowa atmosfera była możliwością do poznania i dowiedzenia się nowych rzeczy, a także skosztowania specjałów regionalnych kuchni podczas „międzykulturowego wieczorku”.

Podczas prezentacji organizacji Europejska Fundacja Praw Człowieka ponownie cieszyła się szerokim zainteresowaniem wśród innych uczestników, którzy wyrazili chęć współpracy i wymienienia się cennym doświadczeniem w różnych sferach ochrony praw mniejszości narodowych.

Zachęcamy do ubiegania się o udział w projektach międzynarodowych i konferencjach, o których na bieżąco informujemy na naszej stronie internetowej (www.efhr.eu).

EFHR

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…