• 2014/01/06

EFHR zrealizowało najnowsze wydanie podręcznika „Polacy, Europejczycy, Obywatele”!

EFHR zrealizowało najnowsze wydanie podręcznika „Polacy, Europejczycy, Obywatele”!

wos_coverEuropejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) z radością informuje o najnowszym wydaniu podręcznika „Polacy, Europejczycy, Obywatele”, który został przygotowany z myślą o młodzieży klas 9-12. Zadaniem podręcznika jest dostarczenie uczniom niezbędnych podstaw wiedzy o zachodzących w naszym otoczeniu procesach politycznych i społecznych, w tym również problemach i wyzwaniach współczesnego świata.

W podręczniku jest poruszany szeroki zakres tematyczny, zawierający liczne odniesienia do realiów życia na Litwie, dzięki czemu przyswajanie wiedzy staje się o wiele ciekawsze. Wśród głównych bloków tematycznych jest rozdział o aktywności społecznej, samorządzie, władzy, mediach masowych, transformacji, gospodarce, organizacjach międzynarodowych, konfliktach międzynarodowych, wykluczeniu społecznym i chorobach, problemach współczesnego świata, narodzie i państwie oraz prawach człowieka. Podręcznik jest bogaty również w liczne ilustracje, zdjęcia, wykresy i mapy, przez co jego lektura staje się bliższa dla współczesnego czytelnika.

Pierwotna wersja podręcznika była przygotowana wspólnie przez Fundację Nowoczesna Polska i Europejską Fundację Praw Człowieka, natomiast aktualizacji podręcznika samodzielnie podjęła się EFHR. W drugim, uzupełnionym wydaniu podręcznika, Fundacja dokonała aktualizacji materiału z poprzedniego wydania. Dodano nowe rozdziały: naród i państwo, prawa człowieka i prawo. Zaktualizowano również zawarte w podręczniku informacje dotyczące realiów litewskich. Wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Na tych Samych Warunkach, co oznacza, że materiały mogą być edytowane i adaptowane do własnych potrzeb. Elektroniczna wersja podręcznika jest również dostępna w Internecie po kliknięciu na link

Aktualizacja podręcznika zbiegła się również z kontynuacją innowacyjnego projektu edukacyjnego „Europejczycy, Polacy, Obywatele“ mającego na celu wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” w szkołach polskich na Litwie. W grudniu 2013 roku odbył się natomiast uroczysty finał projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele” (więcej o finale projektu), w czasie którego uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów, zdobyli atrakcyjne nagrody ufundowane przez EFHR, natomiast wszyscy inni, którzy zdali egzamin, otrzymali certyfikaty. W czasie uroczystości został zaprezentowany świeżo wydany podręcznik. Wierzymy że będzie on bogatym i użytecznym źródłem wiedzy zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i innych czytelników, pragnących pogłębić wiedzę o społeczeństwie obywatelskim.

W ciągu najbliższych tygodni podręczniki będą przekazane do polskich szkół i bibliotek na Litwie. Informujemy również, że każdy może zwrócić się do Fundacji z prośbą o przekazanie nieodpłatnego egzemplarza podręcznika. Życzymy miłego czytania!

EFHR

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
WOS 2023 Temat X – Globalizacja

WOS 2023 Temat X – Globalizacja

„Globalizacja to nie jedno zjawisko. To jest nazwa dynamicznej siły, a to, jak ta siła działa…