• 2014/03/19

Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi

Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi

ARW2014PosterEuropeMap-ebreedJak co roku, 15-23 marca prowadzona jest ogólnoeuropejska akcja Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi. Jest to wyjątkowy tydzień, mający na celu podkreślenie różnorodności kontynentu europejskiego. Organizowany jest przede wszystkim z myślą o ludziach, którzy na co dzień angażują się w sprawy tolerancji i równości społecznej. Wśród założeń Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) jest walka z rasizmem, przez co Fundacja została wciągnięta do „Europejskiej książki adresowej przeciwko rasizmowi”.

W największych miastach Europy, również w Wilnie, organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych oraz akcji społecznych. W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową 21 marca, EFHR ogłosi konkurs poświęcony tej inicjatywie, podczas którego można będzie wygrać 2 bilety do kina! Aby wziąć udział w konkursie, zapraszamy do odwiedzenia strony EFHR na Facebooku właśnie w tym dniu.

 Dzień wcześniej przedstawiciel EFHR, Ewelina Baliko, w ramach kampanii „Myliu Panda” przeprowadzi wykład na temat szeroko rozumianej mowy nienawiści (ang. hate speech). Zapraszamy na otwarcie kampanii, 20 marca o godz. 17.30 w Narodowej Galerii Sztuki.

Paneuropejskim koordynatorem Tygodnia Akcji przeciw Rasizmowi jest organizacja UNITED, skupiająca ponad 550 organizacji, z którymi wspólnie promuje idee tolerancji i równości. Ta wyjątkowa inicjatywa ma długą, bo sięgającą 1993 roku historię i z roku na rok przybywa osób i instytucji, które w pokojowy sposób chcą rozmawiać na temat dyskryminacji, a także wspólnie  promować nowy model społeczeństwa, oparty na tolerancji i kulturze pokoju.

To już nie pierwszy rok, kiedy EFHR uczestniczy w podobnych inicjatywach.  Tydzień przeciwko Rasizmowi, jako ogólnoeuropejskie i coroczne wydarzenie świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze o tym, że problem nietolerancji nadal istnieje i jest poważny. A po drugie, że w każdym kraju są ludzie, którzy mają odwagę powiedzieć nietolerancji stop!

Europejska Fundacja Praw Człowieka zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w planowanych wydarzeniach, a także przyłączenia się do przyszłych inicjatyw oraz promowania idei tolerancji w społeczeństwie.

EFHR

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…