• 2015/02/13

Wpis o narodowości do paszportu – krok po kroku

Wpis o narodowości do paszportu – krok po kroku

PaszportyZgodnie z przyjętymi zmianami w litewskiej Ustawie o paszportach (LR Paso įstatymas) od 1 stycznia 2015 r. istnieje możliwość wpisania swojej narodowości w paszporcie. Pisaliśmy o tej sprawie już wcześniej tu oraz tu.

Ostatnio media donosiły o licznych trudnościach związanych z procedurą dokonania takiego wpisu. Dlatego też postanowiliśmy wyjaśnić jak wygląda postępowanie w tej sprawie.

Jak zatem wygląda to w praktyce?

EFHR przedstawia instrukcje „krok po kroku”:

  1. Każda osoba zainteresowana dodaniem wpisu o narodowości w paszporcie musi najpierw sprawdzić, czy ma wpis o swojej narodowości w bazie danych Służby Rejestru Mieszkańców (Gyventojų registro tarnyba). Informację taką można uzyskać zwracając się bezpośrednio do urzędu (A. Vivulskio g. 4A), dzwoniąc na infolinię pod numer 852507888 lub za pośrednictwem platformy Elektroniniai valdžios vartai. Raz w roku informacje z tego rejestru można otrzymać nieodpłatnie.
  2. W przypadku gdy u danej osoby widnieje narodowość w rejestrze może ona od razu udać się do służby migracji (lista placówek urzędu) i złożyć prośbę o zmianę paszportu. Warto podkreślić, że można dokonać zmiany również nadal ważnego paszportu. Najniższa opłata za zmianę paszportu wynosi 43 euro.
  3. Natomiast jeśli w rejestrze nie ma wpisu o narodowości, dana osoba powinna sprawdzić akt urodzenia (gimimo liudijimas). Jeżeli w tym akcie figuruje wpis o narodowości osoby, należy zwrócić do rejestru mieszkańców z wnioskiem o wprowadzenie takiej informacji do systemu. Następnie należy postępować wg informacji z punktu 2.
  4. W sytuacji gdy w akcie urodzenia nie ma wpisu o narodowości, a jest informacja o narodowości rodziców – dana osoba powinna wybrać się do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego (lista urzędów). Należy złożyć tam prośbę o wpisanie narodowości w akcie urodzenia. Naniesienie zmian w akcie urodzenia kosztuje 4.9 euro. Akt urodzenia zostanie zmieniony w ciągu 3 tygodni. Dane do rejestru mieszkańców zostaną przesłane automatycznie. Pozostaje postępować dalej wg instrukcji w kroku 2.

EFHR

Powiązane artykuły

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…
Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

W dniu 4 marca 2024 r. Sąd Rejonowy w Wilnie wydał orzeczenie w sprawie Pana Jarosława…
Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Ochrona mniejszości narodowych – prace nad zmianami legislacyjnymi

Sejm Republiki Litewskiej tuż przed końcem swojej kadencji zajmie się opracowaniem aktów prawnych dotyczących m.in. ochrony…