• 2015/02/17

EFHR na Dniu Mickun

EFHR na Dniu Mickun

_nul0l_15 lutego br. przedstawiciele Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) po raz kolejny byli obecni na dorocznym święcie w Mickunach – jednej z wielu miejscowości na wileńszczyźnie licznie zamieszkanych przez mniejszości narodowe.

Stoisko Fundacji przyciągnęło uwagę wielu mieszkańców, na których czekały bezpłatne materiały informacyjne dotyczące praw człowieka i możliwości jakie oferuje Unia Europejska. Poza materiałami przygotowanymi przez Radę Europy i Komisję Europejską, między innymi „Prawa i wolności w praktyce” oraz „47 krajów i jedna organizacja… Rada Europy“ rozdawane były również ulotki informujące o działalności EFHR i aktualnych problemach mniejszości narodowych na Litwie.

Szczególną popularnością cieszyły się materiały przeznaczone dla młodszych odbiorców. Widać, że rodzice i dziadkowie są zainteresowani wzrostem poczucia świadomości praw przysługujących swoim dzieciom i wnukom. Jak zawsze najważniejsze były rozmowy naszych przedstawicieli z mieszkańcami, w których zachęcano do poszerzenia znajomości swoich praw i możliwości wynikających z członkostwa Litwy w Unii Europejskiej i Radzie Europy. Nasi prawnicy zachęcali do zwracania się z problemami prawnymi do ekspertów fundacji, którzy bezpłatnie udzielą porad dotyczących naruszenia wolności i niewywiązywania się strony litewskiej z umów międzynarodowych.

Dzień Mickun to wspaniała możliwość integracji lokalnej społeczności i kultywowania tradycji polskiej mniejszości narodowej. Mieszkańcy z uznaniem wypowiadali się o potrzebie funkcjonowania takiej instytucji jak EFHR, która skutecznie reprezentuje interesy różnych grup zamieszkujących Litwę, co dodatkowo umacnia nas w przekonaniu, że nasze wyjazdy pełnią ważną rolę dla lokalnych społeczności.

Do zobaczenia na następnych spotkaniach!

EFHR

Powiązane artykuły

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Oferta pracy w EFHR na stanowisku koordynatora/-ki projektów

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) jest organizacją pozarządową na Litwie działającą w zakresie ochrony i promowania…
Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

Prezentacja kampanii EFHR „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na obchodach dożynkowych w Solecznikach

17 września 2023 r. w parku miejskim w Solecznikach odbyły się tradycyjne dożynki. Dla południowo-wschodniego regionu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” na dożynkach w Rudziszkach

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) prezentuje kampanię społeczną pt. „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i…

W niedzielę 10-go września 2023 roku w Rudziszkach odbyło się tradycyjne święto plonów. Dożynki w tym…