• 2015/12/03

Inauguracyjna sesja szkoleniowa wolontariuszy EVS

Inauguracyjna sesja szkoleniowa wolontariuszy EVS

SAM_0752W dniach 18-21 listopada 2015 r. w centrum konferencyjnym w Daugirdiškės (rejon Elektrėnai) odbyła się inauguracyjna sesja szkoleniowa Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service). Wzięły w niej udział wolontariuszki z Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Leah Nedahl i Aneta Maciejewska, biorące obecnie udział w projekcie „Promote diversity, promote human rights” oraz inni uczestnicy programów EVS na Litwie.

W pierwszy dzień wolontariusze poznawali się wzajemnie, dzielili się swoimi doświadczeniami i informacjami na temat swoich projektów i rozmawiali na temat korzyści płynących z uczestnictwa w EVS. Następnego dnia wszyscy podzielili się na dwie drużyny i spędzili czas na wspólnej wycieczce po okolicy, podczas której czekały na nich różnego rodzaju wyzwania. Pod koniec intensywnego dnia uczestnicy mieli możliwość odpoczynku, relaksu i  skorzystania z sauny. W piątek zaś zastanawiano się wspólnie nad znaczeniem wycieczki z poprzedniego dnia jako metafory całego programu EVS. Wieczorem uczestnicy uczyli się jak przygotowywać tradycyjne litewskie potrawy, takie jak šaltibarščiai (chłodnik litewski, z botwiny i śmietany) czy blynai (bliny, rodzaj placków ziemniaczanych).

Ponadto, podczas szkolenia wolontariusze zapoznali się z litewską kulturą i językiem. Przedstawiciel Narodowej Agencji poinformował ich o prawach i obowiązkach.

Ośrodek był doskonale wyposażony i całe szkolenie przebiegło w świetniej atmosferze. Prowadzący warsztaty spisali się na medal, a wolontariusze z tęsknotą wspominają pyszne jedzenie i profesjonalną obsługę!

Sesja była doskonałą okazją na nawiązanie nowych przyjaźni poprzez rozmaite zadania grupowe. Dzięki niej wszyscy uzyskali też nowe, cenne informacje, wpadli na nowe pomysły i zostali jeszcze bardziej zmotywowani do pracy nad swoimi projektami.

Oprócz wolontariuszek z EFHR, w sesji wzięli udział także wolontariusze z takich organizacji jak: A.C. Patria, centrum edukacji specjalnej Panevėžys „Šviesos”, Palemono Vaikų Dienos Centras, miejska biblioteka publiczna w Kłajpedzie im. I. Simonaitytėsa, biblioteka publiczna w Płungianach i inne.

Uczestnicy sesji spotkają się ponownie na kolejnej sesji w połowie ich pobytu na Litwie, wiosną 2016 roku.

Wolontariat Europejski jest jednym z elementów programu Erasmus+. Oferuje on wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w dziedzinie edukacji i szkoleń, współpracy z młodzieżą i sportu w Europie. Program ten ma być odpowiedzią na wyzwania postawione w niektórych dokumentach, kluczowych dla Europejskiej polityki (głównie strategii Europa 2020). Jego celem jest podniesienie umiejętności uczestników i ich atrakcyjności na rynku pracy, ulepszenie systemów edukacyjnych państw i wsparcie młodzieży. Opisaliśmy go dokładniej tutaj.

EFHR

EU_flag_Erasmus__vect_POS

Powiązane artykuły

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, a jego tegoroczne obchody przypadają w 75. rocznicę uchwalenia…
Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…