• 2016/03/15

Obchody Europejskiego Tygodnia Akcji przeciwko Rasizmowi

Obchody Europejskiego Tygodnia Akcji przeciwko Rasizmowi

 

Wolontariuszki EVS z Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Aneta Maciejewska i Leah Nedahl zorganizowały dwa wydarzenia, które miały miejsce w sobotę 12 marca w Wilnie. Obchody zostały zorganizowane z okazji Europejskiego Tygodnia Akcji przeciwko Rasizmowi (12-21 Marca) – ogólnoeuropejskiej inicjatywy organizacji UNITED, która ma na celu walkę z problemem rasizmu i dyskryminacji.

Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Siła w różnorodności” (ang. Strength in Diversity). Celem zorganizowanych wydarzeń było promowanie różnorodności i wielokulturowości – i cel ten został z pewnością osiągnięty.

Na Litwie odbyły się jedynie dwa oficjalne wydarzenia w ramach kampanii. Informacje o nich są dostępne na stronie internetowej organizacji UNITED tutaj.

Podczas imprezy w ciągu dnia, przebiegającej w Wileńskim Centrum Informacji Młodzieży w budynku Samorządu Miasta Wilna, odbyło się wielokulturowe spotkanie/kiermasz. Inni wolontariusze EVS realizujący projekty na terenie całej Litwy przyjechali reprezentować swoje kraje podczas wydarzenia. W przeciągu całego dnia, około 100 osób nas odwiedzających mogło cieszyć się pozytywną energią i atmosferą  różnorodności.

Uczestnicy mieli wyjątkową okazję zgłębić swoją wiedzę o różnych krajach i kulturach – w tym Hiszpanii, Francji,

 

Polski, Ukrainy, Armenii, Niemczech Chorwacji, Włoch, Austrii oraz Wielkiej Brytanii – dzięki obecności reprezentantów tych państw. Każdy kraj podzielił się swoimi tradycyjnymi przekąskami (takimi jak pizza, czy francuskie crepes), zabawnymi faktami, plakatami oraz upominkami. Wiele ambasad było na tyle uprzejmych i  przekazały one na rzecz wydarzenia materiały, takie jak flagi czy materiały promocyjne.

Na program wydarzenia składały się prezentacje, pokazy krótkich filmików, muzyki oraz tańców, gry, quizy oraz inne atrakcje, takie jak warsztaty gry na ukulele czy zajęcia z wiedzy o greckiej muzyce tradycyjnej i współczesnej. Pomiędzy zaplanowanym programem każdy miał szansę nawiązać kontakty, poznać nowych ludzi z różnych zakątków świata, zgłębić wiedzę o innych krajach i oczywiście dobrze się bawić. Dzień był przepełniony pozytywną atmosferą i był prawdziwie wielokulturowym przeżyciem dla wszystkich, którzy wzięli w nim udział.

Obchody miały swoją kontynuacją wieczorem, kiedy wszyscy – wolontariusze EVS, studenci i miejscowi – zebrali się razem w barze Paviljonas, aby cieszyć się występami wolontariuszy EVS/muzyków i wesprzeć ich w graniu muzyki przeciwko rasizmowi. Wszyscy muzycy grali fantastycznie, a ta noc z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich obecnych.

Oba wydarzenia były ogromnym sukcesem dzięki zaangażowaniu i energii wolontariuszy, którzy przyczynili się do ich przebiegu. Mając to na uwadze, chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy byli zaangażowani, uwzględniając wolontariuszy, Wileńskie Centrum Informacji Młodzieży, bar Paviljonas, ambasady oraz uczestników wydarzenia.

EFHR

erasmus_baner

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…