• 2017/08/08

Przedstawiciel EFHR na kolejnym szkoleniu dotyczącym mowy nienawiści

Przedstawiciel EFHR na kolejnym szkoleniu dotyczącym mowy nienawiści

W dniach 10-17 lipca 2017 roku w małym rumuńskim miasteczku Ramnicu Sarat, odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieżowa, zatytułowana „Postawa sportowa przeciw mowie nienawiści”. W wymianie wzięli udział przedstawiciele siedmiu państw: Litwy, Polski, Rumunii, Słowenii, Turcji, Włoch i Grecji. Celem wymiany było przyjęcie stanowisk, w celu prezentacji wśród szerszego kręgu osób, jak skutecznym narzędziem w walce z mową nienawiści może być sport. Ponadto, omówiona została kampania „No hate speech movement”.

Przedstawicielem Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) na wymianie był Leszek Jankowski, który został wybrany liderem uczestników z Litwy.

Tematem przewodnim projektu była problematyka mowy nienawiści, która to, w dzisiejszych niespokojnych czasach staje się coraz powszechniejsza w przestrzeni publicznej, w tym na imprezach sportowych. Młodzież analizowała przyczyny i konsekwencje tego zjawiska, prezentowała jego przykłady i najbardziej charakterystyczne cechy zauważalne w ich krajach pochodzenia.

W czasie wolnym uczestnicy projektu mieli także okazję poznać kulturę i przyrodę Rumunii. Organizatorzy wymiany zorganizowali wycieczkę do zamku w Branie. Zamek uznawany jest za siedzibę wampira Draculi, w którym obecnie mieści się muzeum historyczne. Po wycieczce do zamku uczestnicy mieli czas wolny na zwiedzenie miasta Brasov. Ponadto, w przerwach pomiędzy panelami dyskusyjnymi uczestnicy sami grali, w koedukacyjnych drużynach, w swe ulubione gry zespołowe.

Wymiana potwierdziła znaczenie ducha i istoty sportu, w którym nie powinno być miejsca dla jakichkolwiek form dyskryminacji i mowy nienawiści. Zdobytą wiedzę przedstawiciele EFHR z pewnością wykorzystają w przyszłych szkoleniach organizowanych dla młodzieży. Przeciwstawianie się nietolerancji, dyskryminacji i ich emanacji jaką jest mowa nienawiści, stanowi bowiem cel sam w sobie dla działania Europejskiej Fundacji Praw Człowieka.

EFHR

Powiązane artykuły

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – 75 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, a jego tegoroczne obchody przypadają w 75. rocznicę uchwalenia…
Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…