• 2023/11/24

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się uroczysta gala, będącą podsumowaniem ostatnich lat działalności Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR), a także ceremonią zakończenia projektu realizowanego przez EFHR – „Europejczycy, Polacy, Obywatele” oraz powiązanego z nim konkursu plastycznego „Prawa małego człowieka”. 

Wydarzenie było wyjątkową okazją do przeglądu dotychczasowego dorobku Fundacji oraz do podsumowania projektu „Europejczycy Polacy Obywatele”, którego kończąca się edycja była już szóstą zrealizowaną przez EFHR. W tym roku projekt, który ma na celu wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu „wiedza o społeczeństwie” w szkołach polskich na Litwie, był współfinansowany przez Stowarzyszenie Odra-Niemen i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. Poprzez udział w inicjatywie, młodzież polska na Litwie miała okazję pogłębić swoją wiedzę, a także świadomość obywatelską i znajomość praw przysługujących mniejszościom narodowym. 

Dzięki audycjom radiowym emitowanym na falach radia „Znad Wilii”, materiałom publikowanym na platformie internetowej wos.efhr.eu oraz artykułom prezentowanym na łamach gazety „Kurier Wileński” uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami w aż dziesięciu obszarach tematycznych: „Aktywność obywatelska”, „Unia Europejska”, „Władza”, „Problemy współczesnego świata”, „Prawa Człowieka”, „Naród i Państwo”, „Media”, „Organizacja międzynarodowe”, „Konflikty międzynarodowe” oraz „Globalizacja”. 

Cały projekt zakończył się egzaminem online, który odbył się 19 listopada na platformie internetowej i sprawdzał zdobytą przez uczniów wiedzę z całego projektu. W tegorocznej edycji egzaminu wzięło udział kilkadziesiąt osób, a cztery z nich, które wykazały się najlepszą wiedzą, otrzymały atrakcyjne nagrody: I miejsce – smartwatch Apple, II miejsce – tablet, III miejsce – słuchawki Airpods, wyróżnienie – bilety autobusem z Wilna do Warszawy w obie strony. Nagrody przygotowano także dla uczestników konkursu, którzy wykazywali się aktywnością i uczestniczyli w cotygodniowych konkursach przeprowadzanych na platformie w ramach projektu (nagrodami były dwa podwójne zaproszenia do kina na dowolnie wybrane filmy z repertuaru). 

Na uroczystej gali finałowej, po wykonaniu kilku piosenek przez chór szkolny oraz podsumowaniu działalności Fundacji przez ostatnie lata, nastąpiło ogłoszenie wręczenie nagród oraz ogłoszenie laureatów egzaminu, którymi zostali:

I miejsce – Maja Gric 

II miejsce – Patrycja Tatol 

III miejsce – Daniel Stecki 

Wyróżnienie – Arleta Walentonowicz 

Nagrodzono również dwie osoby wyróżnione za aktywność i odpowiedzi w cotygodniowych konkursach przeprowadzanych na platformie, którymi zostali Karol Chmielewski i Monika Szukaititie.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w projekcie i przystąpili do egzaminu wręczone zostały dyplomy potwierdzające ich uczestnictwo, dodatkowe dyplomy wręczono także uczestnikom, którzy uczestniczyli w cotygodniowych konkursach, które odbywały się na platformie internetowej projektu.

Podczas gali podsumowano także drugą z inicjatyw, którą EFHR, zgodnie z tradycją, od lat łączy z projektem „Europejczycy, Polacy, Obywatele”, starając się trafić także do młodszych uczniów – konkurs plastyczny „Prawa małego człowieka” – przeznaczony dla uczniów klas 5-8. Konkurs ten ma na celu rozwijanie świadomości i zainteresowania prawami człowieka poprzez wyrażanie ich interpretacji w formie sztuki plastycznej, promując kreatywność najmłodszych uczestników i jednocześnie angażując społeczność szkolną w rozmowy na temat znaczenia i wartości praw podstawowych. W tym konkursie wyłoniono zwyciężczynię, którą została Karina Mižutavičiūtė

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! Dziękujemy również wszystkim za zaangażowanie oraz udział w VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele” i w powiązanym z nim konkursie „Prawa małego człowieka”. Szczególne podziękowania należą się także Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie, chórowi szkolnemu, który umilał wydarzenie pięknie wykonanymi piosenkami oraz całemu personelowi placówki, który współpracował z Fundacją przy organizacji wydarzenia. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie dla wszystkich inspiracją do dalszego zaangażowania w sprawy społeczne i obywatelskie.

Zachęcamy również do udziału w kolejnej edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele” oraz w innych inicjatywach organizowanych przez EFHR, o których informacje można znaleźć tutaj.

 

Powiązane artykuły

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Czy na Litwie istnieje systemowe przyzwolenie na mowę nienawiści?

Internet stał się czymś więcej niż codziennym narzędziem informacji, pracy czy rozrywki. Mowa nienawiści również znalazła…
Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Poznajcie Dariusza Zagrodzkiego, członka naszego zespołu

Dariusz Zagrodzki ukończył studia prawnicze z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, prawa…
Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

Oświadczenie EFHR w sprawie pochopnej propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej na Litwie

EFHR jednoznacznie i zdecydowanie sprzeciwia się propozycji zamknięcia szkół rosyjskiej mniejszości narodowej Napięcia związane z rosyjskimi…