• 2012/10/28

Rekordowa kara pieniężna za komentarz w internecie

Europejska Fundacja Praw Człowieka z radością przyjęła informację o kolejnej karze w ramach prowadzonej od ponad roku kampanii przeciwko przemocy w internecie. Po raz pierwszy sąd wydał, na podstawie wniosku Fundacji skierowanego do Prokuratury Generalnej (o poprzednich wygranych), nakaz karny na podstawie Art. 170 ust. 3 Kodeksu Karnego, czyli w sprawie publicznego podżegania do przemocy z grupą ludzi ze względu na narodowość. Sąd Okręgowy miasta Szawle wydał właśnie nakaz karny mieszkańcowi Szawli D.P., który po przeczytaniu artykułu na www.lrytas.lt pt. „Warszawscy nacjonaliści przybędą w obronie Polaków” napisał komentarz: „Oddajcie Polakom tabor, niech się sieką z Cyganami, aż nie pozostanie ani tych, ani tamtych, nie potrzebujemy tu na Litwie tych wyrzutków”. Takim swoim postępkiem D.P. publicznie nawoływał do przemocy, fizycznie rozprawić się z grupą ludzi ze względu na ich narodowość.

Szawelski Sąd Okregowy zdecydował ukarać wyżej wymienionego autora komentarza karą pieniężną w wysokości 1040 LT. W czasie śledztwa komputer był skonfiskowany jako narzędzie przestępstwa. Po uprawomocnieniu się nakazu karnego komputer jednak zostanie zwrócony. D.P. przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednakże pisząc komentarz nie myślał, że wywoła on jakikolwiek sprzeciw na tle narodowościowym, nawet nie miał takich zamiarów, dodając, że działał bezmyślnie. Pomimo szczerego żalu i niekaralności uznał D.P. za winnego oraz wyznaczył maksymalną karę pieniężną zasugerowaną przez prokuraturę.

Warto zaznaczyć, iż jest to jedna z najwyższych do tej pory przyznanych kar za tego rodzaju komentarze (więcej informacji na ten temat (http://www.efhr.eu/2012/09/18/kampania-europejskiej-fundacji-praw-czlowieka-w-sprawie-komentarzy-nadal-trwa/; http://www.efhr.eu/2012/03/15/pierwsza-kara-za-komentarze/).

Ogółem jest już 9 kar za komentarze na podstawie wniosków Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (Fundacja skierowała ich już ponad 230) złożonych do prokuratury w ramach prowadzonej od miesięcy kampanii zmierzającej do zakończenia poczucia bezkarności tych wszystkich, którzy bez zahamowań i jakichkolwiek oporów naruszają godność innych, włącznie z nawoływaniem do pozbawienia ich życia. (http://www.efhr.eu/2011/08/18/europejska-fundacja-praw-człowieka-przeciwko-narastającej-fali-nienawiści-w-internecie-na-litwie/).

Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania na niezgodne z prawem wpisy, Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, ażeby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z tym związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się narastającej fali nienawiści na niespotykaną dotąd skalę. Efekty takiego podejścia są widoczne między innymi w sondażach, z których jednoznacznie wynika, że prowadzona przez media i polityków negatywna kampania wobec mniejszości narodowych przeniosła się na społeczeństwo litewskie (http://www.efhr.eu/2012/01/06/europejska-fundacja-praw-człowieka-zaniepokojona-wynikami-sondażu/).

Europejska Fundacja Praw Człowieka chciałaby serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przesyłają nam informacje na temat wpisów niezgodnych z prawem. Bez Waszej pomocy sukces ten nie byłby możliwy. Zachęcamy do współpracy!

6.6 MiB
552 Downloads

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…