• 2015/06/12

Projekt „Wieczory z filmem dokumentalnym“ zakończony!

Projekt „Wieczory z filmem dokumentalnym“ zakończony!

3W dniu 11 czerwca b.r. w Domu Kultury Polskiej (DKP) odbył się trzeci, a zarazem ostatni, pokaz  filmu w ramach realizowanego przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) projektu „Wieczory z filmem dokumentalnym”.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od oglądania filmu „Ethnic Kitchen”. Film „Ethnic Kitchen” jest projektem autorstwa reżyser Aistė Ptakauskė, która wraz z bohaterkami filmu (m.in. Bożeną Karvielienė) była gościem specjalnym spotkania. Film przedstawia historię czterech kobiet nielitewskiego pochodzenia, które zamieszkują Litwę od wielu lat.

Po obejrzeniu filmu rozpoczęliśmy dyskusję z reżyser Aistė Ptakauskė, która opowiedziała jak powstał pomysł stworzenia tego filmu. Pani reżyser nie ukrywa, że wybór bohaterek był oparty na takich warunkach jak: przyczyny przyjazdu kobiet na Litwę oraz czas ich przyjazdu – po odzyskaniu niepodległości. Gość spotkania opowiedziała także o dalszych losach bohaterek. Natomiast jedna z bohaterek Pani Bożena sama się podzieliła swoimi wrażeniami, stwierdzając, iż nie jest tak łatwo na Litwie mieszkać i ciągle udowadniać, że Romowie są tacy sami jak inni. Zapytana o to, czy Litwa może być jej ziemią obiecaną, odpowiedziała, że tutaj są jej korzenie i nie zamierza nigdzie wyjeżdżać.

Warto zaznaczyć, że film zdobył popularność nie tylko na Litwie lecz i poza jego granicami. Pani reżyser przyznała, że w 2016 roku czeka kolejna projekcja filmu. Jest to projekt międzynarodowy, we współpracy z osobami z Ukrainy, Białorusi i Rosji związany z tematem dyktatury.

Gratulujemy Živilė Bajorūnaitė i Agacie Andrukianec, które wylosowały bilety do kina na dowolnie wybrany film.

EFHR serdecznie dziękuje wszystkim, kto przybył i aktywnie  przyłączył się do dyskusji w trakcie ostatniej projekcji oraz na wcześniejszych dwóch.

Była to dla nas wielka przyjemność spędzić „Wieczory z filmem dokumentalnym” razem z Wami!

W wydarzeniu i jego przygotowaniu udział wzięły dwie wolontariuszki przebywające w EFHR w ramach realizacji projektu „Youth for human rights“. Więcej o Wolontariacie Europejskim (EVS) i programie ERASMUS+ czytaj tutaj.

EFHR

EU_flag_Erasmus__vect_POS


[Not a valid template]

Powiązane artykuły

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Uroczysta gala z okazji zakończenia VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

W auli Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie w dniu 21 listopada odbyła się…
Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Weź udział w egzaminie i wygraj smartwatch!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) serdecznie zaprasza uczniów klas 9-12 szkół polskich na Litwie do udziału…
Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Szkolenie dla nauczycieli w ramach VI edycji projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”

Dnia 8 listopada 2023 roku, w auli szkoły na Lipówce w Wilnie przy ul. Liepkalnio 18,…